Jeśli zastanawiają się Państwo nad tym, czy kauczukowe membrany EPDM są wytrzymałe i czy warto rozważyć ich użycie do pokrycia dachu, odpowiedź jest prosta: tak. A oto uzasadnienie.
EPDM (ethylene propylene diene monomer) to skrót oznaczający monomer etylenowo-propylenowo-dienowy. Innymi słowy jest to rodzaj wulkanizowanego kauczuku syntetycznego, który jest szeroko stosowany jako materiał uszczelniający i wodoodporny w wielu sektorach przemysłu. Zastosowanie EPDM w budownictwie w postaci jednowarstwowych membran dachowych rośnie od czasu ich wprowadzenia w latach 60-tych XX w. Ze względu na skład chemiczny kauczuku EPDM, z dużą zawartością sadzy i nasyconych łańcuchów węglowych, oraz fakt, że jest on wulkanizowany, membrany dachowe z EPDM cechują się doskonałą odpornością na działanie promieni ultrafioletowych, ciepła, ozonu, mikroorganizmów i ekstremalnych warunków pogodowych, na przykład gradu.
Membrany dachowe Elevate EPDM to przyjazne dla środowiska pokrycia dachowe, które mogą służyć przez wiele lat. Po raz pierwszy wprowadzono je na rynek w 1980 r. Nie zawierają składników lotnych, przeciwutleniaczy ani środków zmniejszających palność, które z czasem mogłyby migrować lub ulegać degradacji, powodując przedwczesne starzenie się membrany. Wyjątkową trwałość EPDM w zastosowaniach dachowych potwierdziły testy przeprowadzone na membranie dachowej Elevate RubberGard EPDM, a także obserwacje innych pokryć dachowych z EPDM wystawionych przez kilka lat na działanie rzeczywistych warunków pogodowych takich jak deszcz, promieniowanie ultrafioletowe, ozon, ciepło, wahania temperatury, mikroorganizmy itp.
Jeden z takich testów został przeprowadzony w 2004 r. przez niemiecki instytut SKZ (Süddeutsche Kunststoff-Zentrum). Do tego testu pobrano 39 próbek membran EPDM z dachów w Europie Zachodniej, które zostały tam zainstalowane od 20 do 30 lat wcześniej. Przez dwa lata próbki te poddawano testom starzenia przyspieszonego w wysokich temperaturach w warunkach laboratoryjnych. Wyniki badania pokazały, że wszystkie próbki pokryć dachowych z EPDM były nadal w doskonałym stanie i nie wykazywały żadnych zewnętrznych oznak starzenia (szczelin, pęknięć itp.).
W badaniu stwierdzono, że przy obserwowanej w Europie Zachodniej zwykłej podatności na działanie czynników zewnętrznych, membrany hydroizolacyjne z EPDM mają spodziewany okres eksploatacji wynoszący ponad 50 lat*.
Oprócz bardzo długiego okresu eksploatacji, membrany dachowe Elevate EPDM można łatwo naprawiać, nawet po dekadach używania. Cechy te dodatkowo ograniczają wpływ wspomnianych membran na środowisko i sprawiają, że są one jeszcze bardziej wytrzymałe i mogą być eksploatowane nawet przez ponad 50 lat.
Reasumując, wyjątkowo wytrzymałe membrany dachowe z EPDM, takie jak RubberGard EPDM i RubberCover EPDM, to bardzo solidna i jakościowa inwestycja, która pozwala na bardziej zrównoważone podejście do budownictwa oraz zapewnia wykonawcom i właścicielom budynków pewne i trwałe pokrycia dachowe.
* „Ocena okresu eksploatacji membran dachowych EPDM”, SKZ (Süddeutsche Kunststoff-Zentrum).