Holenderska firma produkująca cebulki kwiatowe szybko i energooszczędnie remontuje dach

Holenderska firma produkująca cebulki kwiatowe Royal De Ree Holland od jakiegoś czasu planowała remont dachu, a decyzja o zainstalowaniu systemu fotowoltaicznego przyspieszyła realizację projektu. Renowacja objęła dwie lokalizacje w Lisserbroek (Holandia Północna). Od marca do lipca 2019 r. zaizolowano łącznie 33 000 m² powierzchni dachu, pokryto go membraną hydroizolacyjną RubberGard EPDM firmy Firestone i wyposażono w panele słoneczne o powierzchni 11 000 m².

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Lisserbroek, Niderlandy

Zastosowanie

Dachy fotowoltaiczne

Powierzchnia

33 000 m²

Typ projektu

Renowacja

Typ budynku

Budynek przemysłowy

Produkty

Elevate RubberGard EPDM 1,5 mm

System

Pełne klejenie

Obróbka cebulek kwiatowych odbywa się w klimatyzowanych halach, dlatego przenikanie wilgoci i brak odpowiedniej izolacji mogą mieć szkodliwy wpływ. Kilka lat temu doszło do zawalenia się dachu z powodu nagromadzenia wody. W celu uniknięcia nowego zawalenia i po podjęciu decyzji o zainstalowaniu paneli słonecznych przeprowadzono ocenę całego dachu. Raport wykazał, że prawie wszędzie potrzebne są dodatkowe środki, takie jak instalacja dodatkowej izolacji połaci, drenaży, szpigatów i tworzenie komór na dachu.

„Zdecydowanie pod panele słoneczne należy zastosować membranę dachową o sprawdzonej trwałości” - mówi Jaco Rip z firmy J. Rip Plumbing and Maintenance Company, której firma pełniła rolę współpracującego wykonawcy podczas realizacji projektu. „RubberGard EPDM posiada wysoką odporność na ozon, promieniowanie UV i ekstremalne temperatury. Jest łatwa w montażu i dostępna w dużych bezszwowych panelach, co skutkuje mniejszą liczbą szwów i krótszym czasem instalacji. Ze względu na pozytywne doświadczenia z materiałem i dostawcą, zdecydowaliśmy się na ten system dachowy firmy Firestone”.

Pierwotny dach był ocieplony wełną mineralną i pokryty bitumiczną membraną hydroizolacyjną. Nowy system pokrycia dachowego został zamontowany bezpośrednio na starym. Po oczyszczeniu i osuszeniu oryginalnego pokrycia dachowego, dwie warstwy płyt izolacyjnych PIR zostały mechanicznie przymocowane do podłoża, z wyjątkiem części, w której pokład dachu stanowiła wełna drzewna cementowa. W tej części izolacja została przyklejona za pomocą kleju izolacyjnego Firestone I.S.O. Twin Pack, ponieważ nie było możliwości wkręcenia wkrętów do tego wspornika. Membrana dachowa Elevate RubberGard EPDM o grubości 1,5 mm została w pełni przyklejona do nowej warstwy izolacji.

Ze względu na zakres projektu, ograniczenia czasowe i wcześniejsze pozytywne doświadczenia, firma Firestone Master Contractor Lukasse Dakbedekkingen została zaangażowana do przeprowadzenia instalacji w spokojnym okresie produkcji cebulek kwiatowych przed nadejściem lata. Należało przestrzegać terminu 1 lipca, kiedy to rozpoczyna się sezon. Dzięki dobremu przygotowaniu prac i pracy zespołowej w ciągu tygodnia wykonano do 2000 m² powierzchni dachu. Wykonawca pracował z rolkami RubberGard EPDM o szerokości 5 m i długości 30 m. Zastosowano również SuperSpreader, który dodatkowo przyspieszył czas instalacji membrany EPDM. Łączenia zostały uszczelnione samoprzylepną taśmą QuickSeam Splice Tape firmy Firestone.

"Niewiele widać teraz z pokrycia dachowego, ale jesteśmy z niego dumni" - mówi Bram Lukasse z Lukasse Dakbedekkingen. "Projekt był zlokalizowany niedaleko wybrzeża i wiatr czasami przeszkadzał nam podczas instalacji, ale ostatecznie wszystko poszło gładko. Jest to w dużej mierze zasługa dobrego monitorowania i zarządzania projektem przez firmę Firestone, która co tydzień oprowadzała nas po budowie. Współpraca była bardzo przyjemna. Harmonogram został zrealizowany nawet nieco wcześniej niż zakładano" - dodał. "To był świetny projekt, świetne referencje. Mamy nadzieję, że będziemy mogli robić takie co roku."

Panele słoneczne, których trwałość ma wynosić od 25 do 30 lat, zostały zamocowane na miejscu za pomocą płytek. Dostarczana energia jest przeznaczona na użytek własny firmy produkującej cebulki kwiatowe, która chce ją wykorzystać jako źródło neutralne pod względem emisji CO2.

Projekt ten został nominowany do nagrody "Dach Roku 2019" (Dak Van Het Jaar) organizowanej przez holenderski magazyn Roofs. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w dniu 25 września 2020 r.