Fabryka kawy w Gruzji wtapia się w krajobraz

Budowa palarni kawy Meama w pobliżu Tbilisi (Gruzja) odbywała się w latach 2016-2019. Na terenie obiektu, położonego przy autostradzie łączącej miasto z lotniskiem, znajduje się zakład produkcyjny i biura, a także salon wystawowy i miejsca do degustacji kawy.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Tbilisi, Gruzja

Zastosowanie

Dachy zielone

Powierzchnia

6500 m²

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek przemysłowy

Produkty

Elevate RubberGard EPDM 1,1 mm

System

Balastowane

Właścicielowi budynku zależało na miejscu z silną identyfikacją wizualną dla swojej marki kawy. Jednym z kluczowych wymagań było to, aby obiekt nie wyglądał jak typowy obiekt fabryczny, lecz płynnie wtopił się w otaczający go krajobraz.

Wyobrażenia architektów z pracowni Giorgi Khmaladze Architects są imponujące. Od strony autostrady budynek jest jednorodną betonową bryłą bez widocznych otworów. Fasada ma zakrzywioną geometrię, która zmienia wygląd w ciągu dnia, w zależności od przechodzących świateł i cieni spowodowanych przez słońce. Wszystkie otwory budynku znajdują się z tyłu, skąd roztacza się widok na sosnowy las. Duży zielony dach nawiązuje do kształtów otaczającego krajobrazu, płynnie się w niego wtapiając. Duża liczba świetlików dachowych zapewnia dużo naturalnego światła we wnętrzu.

Klient wybrał system pokryć dachowych Elevate RubberGard EPDM, ponieważ zapewniał on pożądane rozwiązanie dla zielonego dachu. Niezwykła trwałość membrany dachowej, łatwość i szybkość montażu, doświadczenie firmy dekarskiej oraz wsparcie lokalnego zespołu Firestone to czynniki, które przyczyniły się do podjęcia decyzji. W sumie w tym projekcie wykorzystano około 6500 m² membrany dachowej Elevate RubberGard EPDM o grubości 1,1 mm.