Skuteczna i trwała ochrona paszy dzięki EPDM

Pokrywy na kiszonkę, zwane również bunkrowymi, to skuteczny i tani sposób na przechowywanie ziarna lub paszy dla zwierząt, ponieważ chronią paszę przed działaniem wilgoci i tlenu, zachowując jej wartość odżywczą.

Pokrywy na kiszonki służą również do zabezpieczania pasz przeznaczonych do produkcji biogazu. Instalacje do produkcji biogazu stanowią ważną inwestycję, dlatego też właściwa ochrona kukurydzy i innych roślin paszowych przed pleśnią ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia strat energii, a tym samym pieniędzy.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych materiałów, które można wykorzystać jako osłony kiszonek. Plastikowe plandeki obciążone oponami są jednym z najbardziej rozpowszechnionych rozwiązań w rolnictwie. Wykonane głównie z polietylenu o niskiej gęstości (LDPE), tego typu przykrycie kiszonki wystarcza na maksymalnie 18-24 miesiące. Chociaż teoretycznie po zakończeniu okresu użytkowania można je poddać recyklingowi, plastikowe pokrywy kiszonek najczęściej kończą spalone lub wysłane na wysypisko.

Geomembrana GeoSmart EPDM firmy Firestone stanowi prostą, wydajną, trwałą i zrównoważoną alternatywę dla pokryć kiszonkowych. Jej bardzo niska przepuszczalność wody i gazu oraz prosty system instalacji zapewniają doskonałe zachowanie jakości paszy i znacznie zmniejszają straty na szczycie silosu (<1%).

Wykonane z syntetycznego kauczuku EPDM (terpolimer etylenowo-propylenowo-dienowy) membrany GeoSmart EPDM są solidne, trwałe i łatwe w użyciu. Ich skład chemiczny sprawia, że są bardzo odporne na ozon, promienie UV, mikroorganizmy i warunki pogodowe, takie jak grad czy śnieg. Ich elastyczność pozwala im rozszerzać się i kurczyć w zależności od wahań temperatury bez wywoływania kruchości i pękania. Są wytrzymałe, można po nich chodzić bez ryzyka uszkodzenia, a ich antypoślizgowa faktura ogranicza ryzyko wypadków.

Wszystkie te cechy sprawiają, że membrany GeoSmart EPDM są niezwykle trwałe. Mogą być ponownie wykorzystane przez kilka lat, zachowując jakość paszy i znacznie zmniejszając ilość odpadów generowanych przez gospodarstwo lub biogazownię. Wymagają one bardzo niewielkiej konserwacji i mogą być łatwo naprawiane, co dodatkowo wydłuża ich żywotność.

EPDM jest również materiałem obojętnym chemicznie, więc nie uwalnia substancji toksycznych do powietrza lub wody, co czyni go całkowicie bezpiecznym dla zwierząt, które będą spożywać paszę oraz dla ludzi, którzy później będą spożywać produkty pochodzące od tych zwierząt, takie jak nabiał czy mięso.

Arkusze GeoSmart EPDM o grubości 0,8 mm są produkowane na miarę, aby dopasować się do wymiarów silosu lub pryzmy, zapewniając optymalne warunki przechowywania w warunkach beztlenowych. Ich waga (0,76 kg/m²) zmniejsza ilość potrzebnego balastu, praktycznie eliminując konieczność stosowania opon.

Dowiedz się, dlaczego rozwiązanie GeoSmart EPDM jest idealne do zastosowań w zakresie trwałego przykrycia kiszonki.