Efektywne zarządzanie zbiornikami ścieków mleczarskich (FDE) w Nowej Zelandii dzięki membranie GeoGard EPDM.

Stanowiący ważny element gospodarki Nowej Zelandii przemysł mleczarski może się poszczycić pogłowiem niemal 5 milionów krów mlecznych. Ścieki mleczarskie (FDE, ang. farm dairy effluent) zawierają ścieki i zużytą wodę z miejsc, w których trzyma się duże stada zwierząt gospodarskich. Przy dobrym zarządzaniu ścieki mleczarskie mogą zwiększać produktywność pastwisk i przyczyniać się do obniżenia kosztów nawozu. Z drugiej strony, słabe zarządzanie ściekami mleczarskimi może stwarzać zagrożenie dla środowiska i działalności biznesowej, ponieważ nieprzetworzone ścieki trafiające do cieków wodnych mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka i jakość wody.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Kompostowniki

Zastosowanie

Kompostowniki

Zastosowanie

GeoGard EPDM

Hodowcy bydła mlecznego w Nowej Zelandii muszą rozwiązać dwa zasadnicze problemy, aby w efektywny i spójny sposób przestrzegać wymagających przepisów oraz norm dotyczących zarządzania ściekami przez cały rok. Pierwszym z nich są wytyczne dotyczące zgodności z przepisami wprowadzane przez lokalne samorządy oraz coraz bardziej wymagające przepisy dotyczące jakości wody. Drugim są niekorzystne skutki środowiskowe dla ziemi i bydła spowodowane przez wprowadzanie do ziemi nadmiernych ilości substancji odżywczych podczas rozprowadzania ścieków.

Właściwie zaprojektowane i zamontowane zbiorniki ścieków mleczarskich i powiązane konstrukcje oraz wybranie właściwej geomembrany hydroizolacyjnej mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia efektywnego zarządzania ściekami mleczarskimi przez cały rok.

Firma Holcim wraz ze swoją lokalną siecią autoryzowanych monterów i partnerów dysponujących rozległym doświadczeniem i dogłębną znajomością lokalnych przepisów oferuje idealne rozwiązanie dla hodowców bydła mlecznego w Nowej Zelandii.
 

Geomembrana GeoGard EPDM firmy Holcim, ceniona za swoją niezawodność i trwałość, doskonale nadaje się do hydroizolacji zbiorników ścieków mleczarskich. Jej skład chemiczny i utwardzenie zapewniają jej niezrównaną odporność na oddziaływanie promieniowania UV, ozonu i ekstremalnych warunków atmosferycznych. Ta wyjątkowa trwałość sprawia, że membrana doskonale nadaje się do stosowania w różnych środowiskach. Duża elastyczność membrany GeoGard EPDM umożliwia jej absorbowanie poruszeń podłoża wywołanych np. przez trzęsienia ziemi, często występujące w Nowej Zelandii.

Typowy zbiornik ścieków mleczarskich z hydroizolacją w postaci dużych paneli GeoGard EPDM (o maks. szerokości 15,25 m) można zbudować 2–3-krotnie szybciej niż w przypadku zastosowania innych membran izolacyjnych. Najważniejsze korzyści dla hodowców bydła mlecznego obejmują obniżenie ogólnych kosztów, mniejsze ryzyko utrudnień podczas montażu i ponownego przygotowanie, łatwiejszy montaż zimą oraz szybkie wykonanie prac budowlanych w krótkim oknie czasowym. W dodatku Wysokiej jakości połączenia między panelami membrany można szybko uzyskać bez konieczności stosowania specjalistycznego sprzętu.

Firma Holcim przestrzega rygorystycznych wewnętrznych norm, opracowanych na podstawie wieloletniego doświadczenia w obsłudze międzynarodowych rynków i opracowywaniu rozwiązań dostosowanych do zróżnicowanych i często trudnych warunków eksploatacji. Wybierając membranę GeoGard EPDM, hodowcy mają gwarancję otrzymania trwałego produktu do hydroizolacji o wysokiej jakości w połączeniu ze wsparciem zapewnianym przez globalną i sprawdzoną markę.