Elevate RubberGard EPDM, zrównoważone i trwałe rozwiązanie pokrycia dachowego prestiżowego centrum handlowego Yas Mall w Abu Dhabi

Centrum handlowe Yas Mall, położone w sercu dynamicznej wyspy Yas, to najlepsze w Abu Zabi miejsce zakupów, posiłków i rozrywki. Opisywany jako „brakujący element układanki na wyspie Yas” gigantyczny kompleks o powierzchni 232 258 m² skupiał się na zrównoważonym rozwoju na każdym etapie procesu budowy, która miała miejsce w latach 2011-2014.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Powierzchnia

100 000 m²

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek komercyjny

Produkty

Elevate RubberGard EPDM 1,5 mm

System

Balastowe/odwrócone

Generalnym wykonawcą projektu została firma BESIX Group. Chociaż początkowo jako membranę dachową wybrano PVC, nie spełniała ona lokalnych wymogów ESTIDAMA, ponieważ można zgodnie z nią stosować wyłącznie materiały niezawierające chloru. ESTIDAMA to metodologia projektowania budynków służąca do konstruowania i eksploatacji budynków i społeczności w sposób bardziej zrównoważony, opracowana i promowana przez Radę Planowania Urbanistyki Abu Zabi (UPC).

Lokalny główny wykonawca Firestone Western International zalecił użycie membrany RubberGard EPDM ze względu na jej zgodność z wymogami ESTIDAMA, jej długoterminową trwałość nawet w ekstremalnym promieniowaniu UV i upale Abu Zabi oraz jej zdolność do sprostania szybkim tempom instalacji, które zostały ustalone dla budowy centrum handlowego Yas. W sumie w tym projekcie wykorzystano około 100 000 m² membrany RubberGard EPDM o grubości 1,5 mm.

Kluczowym wyzwaniem był krótki, siedmiomiesięczny termin narzucony przez klienta, aby centrum handlowe Yas mogło zostać otwarte zgodnie z planem. Wykonawca robót dekarskich był w stanie szybko i sprawnie zainstalować duże arkusze RubberGard EPDM i użyć systemu taśm QuickSeam™ do szwów i detali, dzięki szkoleniu przeprowadzonemu przez dział techniczny Firestone zarówno w centrum szkoleniowym w Brukseli (Belgia), jak i na miejscu.

Zastosowanie systemu balastowania odwróconego było również zaletą, ponieważ pozwoliło na użycie dużych arkuszy EPDM (6,10 m szerokości na 30,50 m długości), co spowodowało szybszy i sprawniejszy montaż. W fazie konstrukcyjnej wymagana była mniejsza liczba łączeń, co również ułatwiło proces instalacji.

Projekt budowlany tej wielkości był wspierany przez usługi wsparcia terenowego Firestone. Dedykowany zespół był dostępny, aby szybko i sprawnie rozwiązywać wszelkie problemy przed, w trakcie i po instalacji.