60 000 m² membrany dachowej Elevate UltraPly TPO dla neutralnego względem emisji dwutlenku węgla centrum dystrybucyjnego w Kortrijk

Grupa rodzinna Van Marcke, jeden z głównych graczy w branży urządzeń sanitarnych i grzewczych w Belgii, chciała, aby nowe Europejskie Centrum Dystrybucji w Kortrijk (Belgia) stało się wzorem efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Klient, wraz z biurem architektonicznym AAVO Architects, rygorystycznie wybrał każdy komponent, aby zaprojektować budynek przyjazny dla środowiska. System termoplastycznych pokryć dachowych UltraPly TPO firmy Firestone spełnił ich wymagające specyfikacje dzięki swojemu bilansowi węglowemu, który jest jednym z najlepszych na rynku w zakresie hydroizolacji dachów płaskich.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Kortrijk, Belgia

Zastosowanie

Dachy fotowoltaiczne

Powierzchnia

60 000 m²

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek przemysłowy

Produkty

Elevate UltraPly TPO 1,1 mm

System

Zamocowane mechanicznie

Zalety UltraPly TPO są liczne: jej biały kolor odbija promienie słoneczne, przyczyniając się do zwiększenia efektywności energetycznej budynku i zapewniając komfort termiczny pracownikom i kierowcom, którzy przychodzą załadować swoje ciężarówki. Zaprojektowana z myślą o trwałości, membrana posiada tkaną ramę, która wzmacnia jej odporność na przebicie i rozdarcie. Prawdziwa zaleta podczas burz gradowych, które stają się coraz bardziej nagłe i gwałtowne.

Membrana UltraPly TPO jest również kompatybilna z systemami dachów fotowoltaicznych i zielonych. Na dachu platformy logistycznej Van Marcke zainstalowano około 15 000 paneli słonecznych, aby zapewnić własną produkcję energii. Nad biurami zostanie zainstalowana część zielonego dachu.

Kolejnym kluczowym wymogiem dla tego projektu było zbieranie wody deszczowej. UltraPly TPO jest termoplastyczną membraną, która nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, dlatego stanowiła idealne rozwiązanie. Gromadzona będzie woda deszczowa o pojemności 500 000 litrów, co zapewni funkcjonowanie przez 90 dni bez udziału publicznej sieci wodociągowej.

Gilles Adams, przedstawiciel Master Contractor Mutec, wyjaśnia: "W sumie nad betonową konstrukcją dachu zainstalowano około 60 000 m² membrany dachowej UltraPly TPO, połączonej z poliuretanowymi płytami izolacyjnymi o grubości 100 mm".

Membrana została zamocowana mechanicznie, a połączenia zgrzano gorącym powietrzem. Szerokie rolki zmniejszyły liczbę łączeń. Dzięki dużej ilości gumy w składzie i grubości 1,1 mm UltraPly TPO jest elastyczny i ułatwia cięcie na budowie. Kryterium wyboru dla tego dachu, który jest pokryty mnóstwem świetlików.