Luksusowy, ekologiczny ośrodek wypoczynkowy w Belgii wybiera rozwiązanie RubberGard EPDM

W Dilsen-Stokkem (Belgia) sieć Center Parcs otworzyła niedawno nowy ośrodek wypoczynkowy, Terhills Resort. To luksusowe centrum, położone blisko granicy holenderskiej i niemieckiej, składa się z 250 nowoczesnych, przestronnych domków. Wszystkie są położne nad wodą, a niektóre wyposażone w letnie kuchnie i sauny. 

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Dilsen-Stokkem, Belgia

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Ośrodek wypoczynkowy

Powierzchnia

25 000 m²

Produkty

Elevate RubberGard EPDM 1,1 mm

System

Pełne klejenie

Kluczową zasadą tej inwestycji było budowanie w harmonii z naturą. Ośrodek będzie częściowo samowystarczalny energetycznie, a wybór systemu pokryć dachowych musiał być zgodny z przyświecającymi całemu projektowy zasadami zrównoważonego rozwoju. Holenderskie studio architektoniczne Zeelenberg Architectuur, specjalizujące się w planowaniu obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych, zaleciło wykorzystanie membran EPDM ze względu na ich wyjątkową trwałość.

Jedno z głównych wyzwań polegało na tym, że każdy domek nieco różnił się od reszty — nie tylko pod względem wymiarów, ale też szczegółów konstrukcji dachu. Specjaliści ds. pokryć dachowych z Firestone przygotowali indywidualny wstępny kosztorys (tzw. przedmiar) dla dachu każdego domku.
 

Na drewnianym pokryciu dachu domków zamontowano paroizolację, a następnie płyty izolacyjne PIR. Na wierzchu przyklejono membranę Elevate RubberGard EPDM o grubości 1,1 mm. Łącznie wykorzystano jej 25 000 m².

Prace przeprowadził główny wykonawca Firestone, firma TECTUM DEKKERS, a terminy realizacji były bardzo ambitne. Prace rozpoczęto w maju 2019 r. i choć w 2020 r. na krótko je wstrzymano ze względu na pierwsze ograniczenia wprowadzone w Belgii ze względu na epidemię COVID, do końca tego roku dachy wszystkich 250 domków były gotowe.

Aby skrócić czas montażu, membrany przycinano na odpowiedni wymiar poza terenem budowy. Co więcej, ponieważ membrana RubberGard EPDM jest dostępna w dużych arkuszach, liczba łączeń (szwów) została znacząco zmniejszona. W przypadku większości dachów pokrycie stanowiło jeden element, bez żadnych łączeń. Ważną zaletą podczas montażu była też oferowana przez system RubberGard EPDM łatwość uszczelniania niewielkich elementów pokrycia dachowego, takich jak kominki wentylacyjne.