Niemiecka przędzalnia zmienia się w luksusowy kompleks handlowy

Charakterystyczny obiekt dla przemysłowej historii Niemiec, Augsburger Kammgarn Spinnerei, przeszedł najnowocześniejszą modernizację, w ramach której przekształcono go w nowoczesną przestrzeń handlowo-biurową. Powstały w ten sposób kompleks jest obecnie wizytówką Augsburga, a w 2016 r. wyróżniono go nawet Honorową Nagrodą za Kulturę Budowlaną przyznawaną przez Monachijski Region Metropolitalny.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Niemcy

Powierzchnia

16 000 m²

Typ projektu

Renowacja

Typ budynku

Budynek przemysłowy

Produkty

Elevate RubberGard EPDM 1,5 mm

W XIX w. industrializacja spowodowała ogromny rozwój przemysłu tekstylnego w Augsburgu w Niemczech. Powstała w 1836 r. przędzalnia Augsburger Kammgarn Spinnerei (AKS) zatrudniała w czasach swojej świetności do 2000 pracowników, co czyniło ją jednym z największych tego typu zakładów w Europie.

Przędzalnię zamknięto w 2004 r. Po kilku latach niszczenia obiekt ten został przekształcony w nowoczesne centrum handlowo-biurowe i pełni tę rolę do dnia dzisiejszego. Dzięki ścisłej współpracy między właścicielami a władzami Augsburga zajmowana przez przędzalnie działka o powierzchni siedmiu hektarów została całkowicie przearanżowana i przeprojektowana. W nawiązaniu do jego przemysłowej przeszłości, kompleks nazwano Quatersite Kammgarnquartier Augsburg.

Oprócz renowacji oryginalnego obiektu kompleks został wzbogacony o dwa nowe budynki. W jednym z nich mieści się supermarket, a w drugim, odsłoniętym, piętrowym budynku z okrągłym balkonem, zlokalizowano kilka restauracji i biur. W rezultacie połączono możliwość zakupów i pracy w tętniącym życiem środowisku miejskim.

MEMBRANA Z EPDM NA POTRZEBY MODERNIZACJI

Oprócz dodania nowych elementów, projekt skupiał się na modernizacji dawnej hali produkcyjnej, której centralnym elementem był sufit składający się z 13 betonowych sklepień. Plan zakładał umieszczenie supermarketu REWE pod pięcioma sklepieniami, a pozostałe osiem miało przykrywać garaż. Do hali dobudowano nowy niski budynek mieszczący sklep ALDI oraz oddzielny budynek z biurami i restauracją. Idealnymi na potrzeby tej modernizacji okazały się lekkie i niezwykle elastyczne membrany dachowe Elevate RubberGard EPDM, które można z łatwością dopasować do nieregularnych kształtów podłoża i stosować na istniejących pokryciach dachowych.

Dla zaangażowanej do projektu firmy dekarskiej Spenglerei Roth GmbH bardzo istotne było zastosowanie rozwiązania ograniczającego do minimum liczbę łączeń. Po szeroko zakrojonych konsultacjach wybrano pokrycie dachowe Elevate RubberGard EPDM firmy Holcim.

W kompleksie Quatersite Kammgarnquartier Augsburg użyto łącznie około 16 000 m² membrany dachowej Elevate' RubberGard EPDM o grubości 1,5 mm. Membrana została w całości przyklejona do mającego 20 cm grubości betonowego sklepienia dawnej hali produkcyjnej. Odbyło się to zgodnie z krajowymi przepisami dotyczącymi budynków wpisanych na listę obiektów chronionych. Na dachu sklepu ALDI położono tylko jedną membranę hydroizolacyjną Elevate RubberGard EPDM o szerokości 12 metrów, a następnie zastosowano tam żwir w charakterze balastu. Dach osobnego budynku również pokryto żwirem, a 64 drzwi balkonowe zostały trwale i niezawodnie uszczelnione za pomocą produktów Elevate QuickSeam.

Kolejnym istotnym czynnikiem decyzyjnym dla zaangażowanej w ten projekt firmy dekarskiej była dostępność membrany RubberGard EPDM w dużych, bezszwowych arkuszach, co pozwalało ograniczyć liczbę łączeń do minimum.

Struktura dachu

01 Elevate RubberGard EPDM 1,5 mm
02 Beton

Struktura dachu

01 Elevate RubberGard EPDM 1,5 mm balastowy (BAL) dociążony żwirem/płytami
02 Izolacja EPS
03 Paroizolacja (bitumen)
04 Beton

JEST JESZCZE WIELE DO ODKRYCIA, JEŻELI CHODZI O EPDM

EPDM to najbardziej przyszłościowe rozwiązanie dachowe, jeśli chodzi o trwałość, wydajność i swobodę projektowania. Dowiedz się więcej o roli, jaką odegrał w tym projekcie i wielu innych, odkrywając jego zalety.

W jaki sposób EPDM podniósł wartość tego projektu?

IDEALNY MATERIAŁ DO RENOWACJI

 

Membrany EPDM można montować bezpośrednio na większości istniejących systemów dachowych, z warstwą izolacyjną lub bez niej. Ponieważ ich montaż jest bezpieczny i bezogniowy, wiele projektów renowacyjnych można zrealizować bez zamykania całego budynku.

NIEZWYKŁE FORMY

 

Swoboda projektowania jest kluczem do tworzenia wielkich projektów. Dzięki swojej elastyczności i dostępności w postaci dużych, jednowarstwowych arkuszy membrany EPDM wspierają kreatywne rozwiązania. Umożliwiają także modernizację i umieszczanie na dachu nowych obiektów.