Falisty dach recepcji ośrodka wakacyjnego w Holandii zyskał nowe pokrycie w postaci membrany UltraPly TPO

Ośrodek wakacyjny Klein Vaarwater znajduje się na holenderskiej wyspie Ameland, należącej do archipelagu Wadden. Jest położony wśród idyllicznych i spokojnych krajobrazów, narażonych jednak na ciągłe kaprysy pogody. Wyspa Ameland ma 27 km długości i zaledwie 4 km szerokości, co sprawia, że morze jest zawsze na wyciągnięcie ręki, a co za tym idzie, nie da się uniknąć silnych morskich wiatrów i niesionych przez nie deszczy. W konsekwencji system dachowy budynku recepcji ośrodka wakacyjnego musiał spełniać określone wymagania techniczne.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Buren, Holandia

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek rekreacyjny

Powierzchnia

2700 m2

Produkty

UltraPly TPO 1,2 mm

System

Mocowanie mechanicznie

Falisty kształt dachu budynku (mieszczącego również restaurację i supermarket) został zainspirowany przez pobliskie wydmy. Taki kształt z pewnością podkreśla wyrazisty wizerunek budynku, lecz również wiąże się z szeregiem wyzwań dotyczących zapewnienia szczelności dachu.

Pierwszą z przyczyn, dla których inwestor zdecydował się na wybór termoplastycznej membrany dachowej UltraPly TPO firmy Holcim, była jej wyjątkowa elastyczność, pozwalająca na stosowanie tej membrany na dachach o najbardziej wymyślnych kształtach.

Bliskość wydm i plaż miała wpływ nie tylko na projekt architektoniczny, lecz także na wybór materiału dachowego. Wzmocnienia z poliestru wplecione w wątek membrany UltraPly TPO i jej dostępność w postaci paneli o szerokości 1 m w połączeniu z systemem mocowania mechanicznego zapewniają jej wyjątkową odporność na duże obciążenia wiatrowe. Ponadto połączenia paneli membrany są zgrzewane gorącym powietrzem, dzięki czemu górna i dolna warstwa membrany stapiają się ze sobą, tworząc całkowicie jednorodne połączenie nieprzepuszczalne dla wody.

Jasnoszary kolor membrany wybrano ze względów estetycznych, a także ekologicznych, ponieważ membrana w tym kolorze zapewnia efekt chłodzący. Dzięki temu nie trzeba nadużywać klimatyzacji, co przyczynia się też do obniżenia kosztów zużycia energii.

Wykonawca dachu w tym projekcie, licencjonowany partner firmy Holcim dysponujący rozległym doświadczeniem w pracy z membraną UltraPly TPO, przeprowadził montaż w zaledwie 3 miesiące, bez najdrobniejszych zastrzeżeń ze strony inwestora. Najpierw położono warstwę izolacyjną z wełny mineralnej między kołnierzami konstrukcji dachowej z blachy falistej, aby uzyskać żądane parametry akustyczne. Następnie położono folię paroizolacyjną z polietylenu i panele izolacyjne PIR. Warstwę wierzchnią stanowi mechanicznie zamocowana membrana hydroizolacyjna UltraPly TPO.