BUDOWA KRYSZTAŁOWEJ GÓRY — ZAMEK ŚWIATŁA NA ŁOTWIE

Na brzegu Dźwiny w Rydze znajduje się Zamek Światła — charakterystyczny łotewski budynek, w którym mieści się Biblioteka Narodowa Łotwy. Wbrew swojej nazwie budynek ten nie jest rozpadającą się kamienną fortecą, ale raczej przypominającą górę konstrukcją o odbijającej światło powierzchni. Wznoszący się 68 metrów nad rzekę Zamek Światła kryje w sobie jednak coś więcej niż tylko bogactwo książek i wiedzy. To coś sprawia, że świetnie sprawdza się w surowym bałtyckim klimacie.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Ryga, Łotwa

Powierzchnia

2500 m²

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek kulturalny

Produkty

Elevate RubberGard EPDM 1,5 mm

System

Pełne klejenie

Latvijas Nacionālā Bilbiotēka (potocznie: Zamek Światła) to położony nad brzegiem Dźwiny budynek o powierzchni 40 455 m², który z górnych pięter zapewnia wspaniałe widoki na ryską starówkę znajdującą się po drugiej stronie rzeki. O ile pierwsze projekty zamku powstały pod koniec lat 80-tych XX w. w pracowni amerykańsko-łotewskiego architekta Gunnara Birkertsa, to jego budowa rozpoczęła się dopiero w 2008 r. Ukończono ją sześć lat później i obecnie Zamek Światła wznosi się dumnie jako jeden z największych obiektów kulturalnych w Europie Północnej.

NIEZWYKŁA BIBLIOTEKA

Budynek ma kształt góry i składa się z dziesięciu pięter uzupełnionych o trzy dodatkowe piętra ze szklaną ramą na szczycie. Zamek Światła jest świadectwem historii narodu łotewskiego, a jego projekt został zainspirowany łotewskimi opowieściami ludowymi przedstawiającymi księżniczki na szklanych górach i zawierający mądrość narodu zatopiony zamek, który wynurza się na powierzchnię tylko wtedy, gdy naród łotewski jest wolny od ucisku. Metafora ta dobrze się sprawdza, ponieważ biblioteka przechowuje obecnie archiwa kulturalne Łotwy i może pochwalić się ponad ośmioma milionami woluminów na półkach. Tutejsza czytelnia oferuje miejsce dla ponad tysiąca osób, a oprócz ogromnej kolekcji książek w budynku znaleźć można również audytorium, księgarnię, restaurację, muzeum książki i kilka sal wystawowych.

Najbardziej charakterystycznym elementem są prawdopodobnie odsłonięte piętra, co pozwala odwiedzającym spojrzeć w górę i popatrzyć na masywne półki z książkami na poszczególnych kondygnacjach.

BUDOWA ZAMKU

Zgodnie ze swoją nazwą Zamek Światła wydaje się spójnie odbijać światło, a jego konstrukcję wypełniają setki dużych okien. Ze względu na osobliwy kształt budynku, dach i fasada są praktycznie nie do odróżnienia od siebie. Na pierwszy rzut oka na zewnętrznej stronie tej imponującej budowli z betonu, stali i szkła nie ma płaskich powierzchni, ale pozory mylą. Po jej obu stronach ukryto bowiem tuzin balkonów. Balkony te działają jak rynny, przechwytując i krusząc lód, który zsuwa się z fasady podczas surowych bałtyckich zim.

DLACZEGO MEMBRANA ELEVATE RUBBERGARD EPDM?

Aby uszczelnić wspomniane balkony, do betonowej konstrukcji przyklejono około 2500 m² jednowarstwowej membrany dachowej Elevate RubberGard EPDM o grubości 1,5 mm. Szczególną uwagę zwrócono na wykończenia wokół urządzeń do kruszenia lodu, aby zachować tam idealną szczelność.

Membrana RubberGard EPDM łatwo dostosowuje się do nieregularnych kształtów i geometrii podpór. Wytrzymuje ich rozszerzanie i zwężanie się pod wpływem zmian warunków atmosferycznych, zachowuje elastyczność nawet w temperaturach do -45°C nie twardnieje i nie pęka. Atrybuty te pozwalają na pełną swobodę projektowania, a jednocześnie zapewniają odpowiednią sprężystość i trwałą hydroizolację.

Struktura dachu

01 Strop betonowy
02 Membrana Elevate RubberGard EPDM 1.5 mm

JEST JESZCZE WIELE DO ODKRYCIA, JEŻELI CHODZI O EPDM

EPDM to najbardziej przyszłościowe rozwiązanie dachowe, jeśli chodzi o trwałość, wydajność i swobodę projektowania. Dowiedz się więcej o roli, jaką odegrał w tym projekcie i wielu innych, odkrywając jego zalety.

W jaki sposób EPDM podniósł wartość tego projektu?

DŁUGOWIECZNOŚĆ

 

Czas eksploatacji membran dachowych EPDM wynosi co najmniej 50 lat bez pogorszenia ich struktury i elastyczności. Łatwo można je naprawiać, aby jeszcze bardziej wydłużyć okres ich przydatności. Nie ma żadnych wątpliwości: membrany EPDM to najbardziej wytrzymały materiał do pokryć dachowych dostępny obecnie na rynku.

INNOWACJE

 

Gdy projekt łączy w sobie zarówno kreatywność, jak i wysoką funkcjonalność, mamy do czynienia z architektonicznym arcydziełem. Niezależnie od tego, czy eksperymentujesz z innowacyjnymi formami lub rozwiązaniami funkcjonalnymi, membrany EPDM stanowią odpowiedź na wszelkie wyzwania nowoczesnej architektury.