Ikoniczna Biblioteka Narodowa Łotwy wodoszczelna dzięki RubberGard EPDM

Od momentu oficjalnego otwarcia w roku 2014 budynek Biblioteki Narodowej Łotwy, znany również jako „Zamek Światła”, stał się wizytówką Rygi. Piramidalna struktura, która wznosi się 68 metrów nad brzegiem rzeki Dźwiny, naprzeciwko historycznego centrum miasta, jednym z największych łotewskich projektów architektonicznych XXI wieku i jednym z największych budynków kulturalnych w Europie Północnej.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Ryga, Łotwa

Powierzchnia

2500 m²

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek kulturalny

Produkty

Elevate RubberGard EPDM 1,5 mm

System

Pełne klejenie

Zamek Światła to nowoczesne i kreatywne centrum informacji i kultury. Zapewnia zbiory, usługi i pomieszczenia do celów edukacyjnych, badawczych, samorozwoju i wypoczynku oraz jest wyposażony w najnowocześniejsze technologie.

Pierwszy szkic budynku został narysowany w 1989 roku przez znanego łotewsko-amerykańskiego architekta Gunnara Birkertsa. Projekt Birkertsa opiera się na idei kryształowej góry, która w łotewskim folklorze symbolizuje szczytowe osiągnięcia i zaangażowanie niezbędne do ich zdobycia.

Choć na pierwszy rzut oka na dachu Zamku Światła nie ma płaskich powierzchni, pozory mylą. W tej imponującej konstrukcji z betonu, stali i szkła ukrytych jest 12 balkonów. Balkony te działają jak rynny, przechwytując i krusząc lód, który zsuwa się z dachu w miesiącach zimowych. Do uszczelnienia tych rynien użyto około 2500 m² membrany dachowej RubberGard EPDM firmy Firestone. Lokalny partner Elevate EPDM SISTEMOS przeprowadził instalację, w pełni mocując membranę do betonowej konstrukcji. Szczególną uwagę zwrócono na detale wokół urządzeń do kruszenia lodu.