Pod wpływem rosnącej liczby mieszkańców i w obliczu zmiany klimatu, władze Rotterdamu zleciły pracowni Public Domain Architects modernizację dzielnicy Feijenoord. Zlecenie, na którego przyjęcie zdecydowałoby się niewielu architektów, polegało na wybudowaniu całego osiedla na najbardziej kapryśnej ze wszystkich powierzchni: wodzie.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Rotterdam, Holandia

Powierzchnia

800 m²

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Oczka wodne w ogrodach

Produkty

Elevate RubberGard EPDM 1,1 mm

System

Pełne klejenie

Rotterdam, siedziba największego portu w Europie, to gęsto zaludniona metropolia, która nieustannie poszukuje nowych rozwiązań mieszkaniowych dla stale rosnącej liczby ludności, a jednocześnie boryka się z brakiem dostępnej przestrzeni na ich umiejscowienie. Aby oszczędzić i tak już zagęszczone i pękające w szwach centrum miasta, władze Rotterdamu zostały zmuszone do szukania innych lokalizacji. Właśnie wtedy pomyślano o Nassauhaven w dzielnicy Feijenoord. Ten wybudowany w latach 90-tych XIX w. dawno opuszczony basen portowy stanowił odpowiedź na wyzwania stojące przed władzami miasta. Jeśli nie ma dostępnego miejsca na lądzie, budujmy na wodzie.

WYTRZYMAŁOŚĆ LEKKA JAK PIÓRKO

W 2019 r. ruszyła budowa osiedla Havenlofts składającego się z osiemnastu domów pływających w basenie portowym Nassauhaven. Te przyszłościowe, trwałe i przyjazne dla mieszkańców budynki stanowią bardzo zrównoważone rozwiązanie problemu mieszkaniowego. Każdy budynek ma sześć paneli słonecznych, generator biomasy do ogrzewania i najnowocześniejszy system filtrowania i oczyszczania wody, dzięki czemu jest w pełni neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla oraz pozwala na wygodne życie poza siecią miejską. Do każdego domu przylega prywatny dok, w którym można zacumować łódź. W celu rozszerzenia zrównoważonego charakteru osiedla deweloper współpracował z lokalnymi partnerami, aby zapewnić mieszkańcom zarówno Havenlofts, jak i całego Nassauhaven łatwy dostęp do współdzielonych samochodów elektrycznych, punktów ładowania i rowerów elektrycznych.

Ze względu na położenie Rotterdamu w delcie z otwartym dostępem do morza Nassauhaven podlega pływom, których wahania mogą dochodzić do dwóch metrów. Aby złagodzić ten problem, każdy dom został zbudowany na bezobsługowym i niezatapialnym betonowym pontonie, dzięki czemu będzie odporny na potencjalne zagrożenia związane z podnoszeniem się poziomu morza wskutek globalnego ocieplenia.

Materiały budowlane dobrano pod kątem trwałości, wytrzymałości i estetyki. Dzięki temu budynki są nie tylko lekkie, ale także wytrzymałe i solidne oraz dokładnie izolowane, aby zapewniać zdrowy klimat w wewnętrznych pomieszczeniach.

Kolejnym potwierdzeniem wspomnianej lekkości jest fakt, że wszystkie osiemnaście budynków Havenlofts zostało prefabrykowanych poza miejscem budowy. Po wykończeniu wykonanych z aluminium i drewna ścian uszczelniono dachy za pomocą membrany hydroizolacyjnej RubberGard EPDM o grubości 1,1 mm, którą w całości przyklejono do sztywnych paneli izolacyjnych PIR. Domy zostały następnie przetransportowane do Nassauhaven.

DLACZEGO MEMBRANA ELEVATE RUBBERGARD EPDM?

Membrana RubberGard EPDM jest idealna dla konstrukcji prefabrykowanych. Oferuje się ją w wielu różnych szerokościach, co maksymalizuje jej wydajność i minimalizuje straty materiału. Ponadto membrana ta jest montowana bez użycia otwartego ognia, co jest bardzo ważnym aspektem w przypadku prac budowlanych wykonywanych poza docelową lokalizacją.

Membrana RubberGard EPDM jest również niezwykle trwała i odporna oraz zgodna z dachami fotowoltaicznymi i zielonymi, co sprawia, że jest idealnym pokryciem dachowym w zrównoważonym budownictwie. Jest to również materiał obojętny, co oznacza, że nie uwalnia zanieczyszczeń do wody deszczowej spływającej z dachów. Dzięki temu deszczówka może być wpuszczana bezpośrednio do Nassauhaven bez konieczności dalszego jej oczyszczania.

Projekt ten został nominowany do holenderskiej nagrody „Dach Roku 2020” w kategorii dachów płaskich.

Struktura dachu

01 Elevate RubberGard EPDM 1.1 mm
02 Izolacja PIR
03 Paroizolacja (bitumen)
04 Strop drewniany

JEST JESZCZE WIELE DO ODKRYCIA, JEŻELI CHODZI O EPDM

EPDM to najbardziej przyszłościowe rozwiązanie dachowe, jeśli chodzi o trwałość, wydajność i swobodę projektowania. Dowiedz się więcej o roli, jaką odegrał w tym projekcie i wielu innych, odkrywając jego zalety.

W jaki sposób EPDM podniósł wartość tego projektu?

DACHY SOLARNE

 

Membrany EPDM odznaczają się najwyższą odpornością na promieniowanie UV spośród wszystkich rozwiązań dachowych dostępnych na rynku. Są trwalsze niż panele solarne, dzięki czemu zbudowane z ich użyciem dachy solarne są ekologiczne, nie wymagają rozległych prac konserwacyjnych oraz zachowują trwałość przez wiele dekad.

SZYBKI MONTAŻ

 

Montaż membran EPDM jest szybki, bezogniowy i bezpieczny dla ludzi i środowiska. Można je szybko i łatwo stosować do pokrycia dużych powierzchni dachowych oraz nieregularnych kształtów i form.