Neutralna energetycznie, pływająca dzielnica w Rotterdamie pokryta wodoodporną membraną RubberGard EPDM

Zatoka Nassauhaven, w dzielnicy Feijenoord w Rotterdamie, została wykopana w latach 1890-1892 i pierwotnie była przeznaczona dla fabryk, które musiały być zlokalizowane na szlakach wodnych i potrzebowały połączenia kolejowego. W drugiej połowie XX wieku, kiedy zaczęto częściej korzystać z transportu drogowego, wiele firm opuściło ten obszar, a Nassauhaven zamieniło się w nieużywany basen portowy.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Rotterdam, Holandia

Powierzchnia

800 m²

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Oczka wodne w ogrodach

Produkty

Elevate RubberGard EPDM 1,1 mm

System

Pełne klejenie

W 2019 roku firma Public Domain Architects (PDA) rozpoczęła pierwszy pilotażowy projekt osiedla 18 przestronnych domów unoszących się na wodach pływowych Nassauhaven, zaprojektowanych tak, aby były przyszłościowe, zrównoważone i wspaniałe do życia. W mieście takim jak Rotterdam, gdzie przestrzeń jest ograniczona, a zapotrzebowanie na wysokiej jakości mieszkania rośnie, ten projekt okazał się bardzo zrównoważonym rozwiązaniem.

Pływające domy zostały zaprojektowane tak, aby były neutralne energetycznie, a wszystkie materiały budowlane zostały wybrane ze względu na ich trwałość, wytrzymałość i estetyczny charakter. Każdy dom posiada podstawowy zestaw paneli słonecznych, który może być później rozbudowywany przez właścicieli domu. Ciepło wytwarzane jest z biomasy, a ścieki są oczyszczane i uzdatniane bezpośrednio w budynku.

Wszystkie 18 pływających domów zostało prefabrykowanych poza terenem budowy. Po wykończeniu ścian, dachy zostały zaizolowane wodoodporną membraną dachową Elevate RubberGard EPDM o grubości 1,1 mm, w pełni przylegającą do izolacji PIR. Domy te zostały następnie przetransportowane do ich ostatecznej lokalizacji w Nassauhaven.

RubberGard EPDM jest idealny dla konstrukcji prefabrykowanych. Jest on dostępny w szerokim zakresie szerokości, co maksymalizuje wydajność i minimalizuje straty materiału. Dodatkowo, system dachowy RubberGard EPDM jest instalowany bez użycia otwartego ognia, co jest bardzo ważnym aspektem w budownictwie pozamiejscowym.

RubberGard EPDM jest również niezwykle trwały i odporny oraz kompatybilny z dachami fotowoltaicznymi i zielonymi. to również materiał obojętny, co oznacza, że uwalnia zanieczyszczeń do deszczowej spływającej z dachów.Jest to również materiał obojętny, co oznacza, że nie uwalnia zanieczyszczeń do wody deszczowej spływającej z dachów. Dzięki temu woda deszczowa mogła być wpuszczana bezpośrednio do Nassauhaven bez konieczności dalszego oczyszczania.

Projekt ten został nominowany do holenderskiej nagrody "Dach Roku 2020" w kategorii dachów płaskich.