Zielony nowym czarnym dla supermarketów w Hiszpanii

Kiedy hiszpańska sieć supermarketów Mercadona zdecydowała się na budowę nowego sklepu w dzielnicy mieszkalnej w Reus, niedaleko Tarragony, wiedziała, że warto zwrócić szczególną uwagę na estetykę. Dach nowego sklepu znajdował się na niższym poziomie niż otaczające go budynki mieszkalne i miał silny wizualny wpływ na okolicę.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Reus, Hiszpania

Powierzchnia

2600 m²

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek komercyjny

Produkty

Elevate RubberGard EPDM 1,1 mm

System

Zamocowane mechanicznie (RMA)

Wyzwaniem było sprawienie, aby dach zapewniał atrakcyjny estetycznie wizerunek bez ponoszenia wysokich kosztów realizacji i utrzymania. Membrana dachowa RubberGard EPDM firmy Firestone została już wybrana dla tego projektu, ale jej ciemny kolor wyglądał bardzo efektownie w otoczeniu mieszkalnym. Po rozważeniu różnych opcji właściciel budynku zdecydował się na zastosowanie sztucznej trawy na wierzchu membrany dachowej.

Pokład dachu budynku ze stali falistej został najpierw pokryty płytami izolacyjnymi PIR o grubości 60 mm, a następnie membraną dachową RubberGard EPDM o grubości 1,1 mm. Membrana została zamocowana przy użyciu systemu RMA firmy Firestone, który jest niepenetrującym, mechanicznie mocowanym systemem opracowanym wokół samoprzylepnych pasów QuickSeam RMA firmy Firestone. Po zamocowaniu płyt izolacyjnych PIR, listwy zostały ułożone zgodnie z obliczeniami unoszenia przez wiatr i zamocowane mechanicznie. Membrana RubberGard EPDM została następnie przyklejona do pasów.

W tym projekcie membrana RubberGard EPDM została dostarczona w rolkach o szerokości 5,08 m bez zagięć. Format ten zapewnia od początku optymalną płaskość, ułatwiając montaż i umożliwiając estetyczne wykończenie.

Membrana RubberGard EPDM zapewniła również odpowiednią podporę dla przylegania sztucznej trawy. Efekt końcowy zadowolił zarówno właściciela nieruchomości, jak i okolicznych mieszkańców, zapewniając wygląd zielonego dachu bez konieczności konserwacji i pielęgnacji, jakiej wymaga naturalny zielony dach. Ten syntetyczny zielony dach okazał się trwałym rozwiązaniem, ponieważ region, w którym znajduje się supermarket, jest dość suchy i prawdziwy zielony dach musiałby być często nawadniany, aby utrzymać go w dobrym stanie.