RubberGard EPDM odgrywa rolę architektoniczną w nowej bibliotece multimedialnej we Francji

W ciągu ostatnich kilku lat miasto Courcelles-lès-Lens w północno-wschodniej Francji doświadczyło znacznego wzrostu demograficznego. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, w 2017 r. ratusz ogłosił konkurs na przekształcenie opuszczonej dawnej przestrzeni handlowej w mediatekę, która zastąpi istniejącą, zbyt małą bibliotekę.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Courcelles-lès-Lens, Francja

Powierzchnia

2500 m²

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek kulturalny

Produkty

Elevate RubberGard EPDM 1,5 mm

System

Pełne klejenie

System

Fully adhered

Mieszcząca się w Lille agencja ZITA! DAMIEN GUIOT ARCHITECTES-URBANISTES została wybrana do tego projektu ze względu na wyjątkową propozycję zadaszenia. Wyobrazili sobie dach zbudowany z modułów, które nawiązują do skali sąsiednich domów i pozwalają na zachowanie dużych przestrzeni bez wewnętrznych kolumn.

Te 12 dużych modułów (każdy o wymiarach 8 x 8 m) są identyczne i zorientowane w różnych kierunkach. Każdy moduł posiada okna na swojej najwyższej stronie, aby zalać serce mediateki światłem i zapewnić widok na otaczający krajobraz. "Chcieliśmy przekształcić tę dawną świątynię konsumpcji w katedrę świetlistej kultury, czerpiącej z siebie nawzajem to, co najlepsze" - wyjaśnia architekt.

Moduły pokryte są membranami dachowymi Elevate RubberGard EPDM, które poza swoją podstawową funkcją hydroizolacyjną, pełnią również istotną rolę architektoniczną. Ich czarny kolor ujawnia estetykę spadzistych dachów, które rozciągają się, stając się częścią fasady. Kontrastując z czerwoną cegłą i szkłem przegród zewnętrznych, współtworzą one architektoniczną sygnaturę budynku. „Ta instalacja jest bardzo nietypowa. Dzięki jednemu rozwiązaniu byliśmy w stanie zaimpregnować nie tylko dach, ale również elewację. Pozwoliło to właścicielowi budynku zaoszczędzić pieniądze bez uszczerbku na jakości i trwałości”, podkreśla architekt DAMIEN GUIOT.

Staranny montaż

Innowacyjne podejście do tego projektu było jednym z jego głównych wyzwań. Studio architektoniczne, firma dekarska i firma Firestone ściśle współpracowały ze sobą w celu zatwierdzenia wszystkich aspektów technicznych i regulacyjnych. Lokalny autoryzowany przez Firestone wykonawca pokryć dachowych DUBOIS COUVERTURES przeprowadził precyzyjny i staranny montaż, w szczególności na elewacjach i na rynnach. Zawsze blisko swoich klientów, firma Firestone wspierała firmę dekarską podczas realizacji projektu. Dedykowany technik był do ich dyspozycji, aby służyć radą i zatwierdzić instalację na miejscu.

Łącznie 2500 m² membran RubberGard EPDM zostało użytych w bibliotece multimedialnej, w pełni przyklejonych do podłoża przy użyciu kleju Firestone BA-2012. Bezpłomieniowa metoda montażu umożliwiła wygodną, bezpieczną i szybką instalację. Zastosowana w projekcie membrana miała grubość 1,5 mm i ciężar powierzchniowy 1,85 kg/m², co nie obciążało konstrukcji dachu i dodatkowo ułatwiało obsługę na budowie.

Długotrwałe rozwiązanie przy minimalnej konserwacji

Dzięki swojemu czarnemu kolorowi, RubberGard EPDM ogranicza ślady widocznych zabrudzeń, które mogłyby się pojawić z czasem wraz z deszczem. Jest to prawdziwy atut dla tego projektu, ponieważ najwyższe punkty dachu mediateki znajdują się prawie 9 m od ziemi i nie mogą być zbyt często czyszczone. Interwencje w zakresie konserwacji są zatem ograniczone.

Z przewidywaną trwałością ponad 50 lat, membrany RubberGard EPDM mają doskonałą odporność na promienie UV i ozon. Ich sprężystość, przekraczająca 300%, jest gwarancją elastyczności, pozwalając membranie dostosować się do ewentualnych ruchów budynku i wahań temperatury.