Membrana UltraPly TPO firmy Firestone zastosowana na najnowocześniejszym w Polsce kompleksie budynków edukacyjno-rekreacyjnych

Około 11 000 m² białej membrany dachowej UltraPly TPO zostało zainstalowane na dachu Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego w Markach (MCER) w centralnej Polsce. Kompleks składa się z dwóch budynków. W pierwszym z nich mieści się szkoła podstawowa, biblioteka i stołówka. Drugi budynek przeznaczony jest na działalność sportową i rekreacyjną: znajduje się w nim basen, sale sportowe, teatr i hala widowiskowa. Na terenie obiektu znajdują się również dwie zewnętrzne bieżnie lekkoatletyczne.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Marki, Polska

Zastosowanie

Dachy zielone; dachy fotowoltaiczne

Powierzchnia

11 000 m²

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek edukacyjny; budynek rekreacyjny

Produkty

Elevate UltraPly TPO 1,5 mm

System

Balastowane

Generalny wykonawca, firma Budimex, rozpoczął prace budowlane w marcu 2018 roku, a montaż pokrycia dachowego ruszył we wrześniu tego samego roku. Termoplastyczna membrana dachowa UltraPly TPO firmy Firestone została zabezpieczona trzema różnymi rodzajami balastu: zwykłym żwirem, zielonym dachem (roślinność rozchodnikowa) oraz dekoracyjnym oczkiem wodnym z naturalnym systemem filtracji.

Ogólna efektywność energetyczna była kluczowym czynnikiem dla tego projektu. Oznaczało to, że system dachowy musiał być kompatybilny z instalacją paneli słonecznych i umożliwiać zbieranie wody deszczowej. UltraPly TPO jest trwałą membraną dachową, która nie zawiera plastyfikatorów, chloru ani metali ciężkich, dzięki czemu idealnie nadaje się do zbierania wody. Jest również kompatybilny z zielonymi dachami i systemami fotowoltaicznymi. Ponadto jej jasny kolor odbija światło słoneczne, zapewniając komfort cieplny i przyczyniając się do obniżenia kosztów ogrzewania i chłodzenia.

Wdrożenie innowacyjnych technologii, mających na celu zmniejszenie zużycia energii w obiekcie, pozwoliło Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnemu w Markach stać się pierwszym w Polsce obiektem użyteczności publicznej, który uzyskał certyfikat BREEAM.

Cały projekt został opracowany z wykorzystaniem modelu Building Information Modelling (BIM), interaktywnej platformy, która pozwala właścicielom budynków, architektom i wykonawcom na wspólne projektowanie, planowanie, budowanie, eksploatację i utrzymanie projektów. Czy wiesz, że firma Firestone opracowała pliki BIM dla swoich systemów pokryć dachowych RubberGard EPDM i UltraPly TPO? Pliki, które są dostępne do pobrania, zostały stworzone przy użyciu Revit, jednego z najczęściej używanych programów BIM.