Dzielnica pasywnego budownictwa mieszkaniowego we Francji zabezpieczona przed wodą użyciu Elevate RubberGard EPDM

W obliczu globalnego ocieplenia i coraz bardziej wymagających przepisów lokalnych zmienia się mentalność właścicieli domów. Chcą oni wprowadzać się do domów, które szanują środowisko i są energooszczędne, nie rezygnując z jakości architektonicznej.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Luzarches, Francja

Zastosowanie

Dachy zielone; dachy fotowoltaiczne

Powierzchnia

2300 m²

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek mieszkalny

Produkty

Elevate RubberGard EPDM 1,1 mm i 1,5 mm + V-Gard + RESISTA AK

System

Pełne klejenie

Francuski architekt Jean-Marc Proche i deweloper Karine Maury dążyli do stworzenia pasywnego budownictwa mieszkaniowego zbudowanego z systemu szalunków styropianowo-betonowych. Trzy lata temu podjęli się zaprojektowania i wprowadzenia na rynek ekologicznie odpowiedzialnego projektu dzielnicy. W 2018 r. powstał pierwszy program o nazwie „La Petite Halle” 50 km na północ od Paryża, w Luzarches. Oddany do użytku na początku 2020 r. mieści 16 apartamentów i dwa bungalowy połączone 18 garażami w konstrukcji drewnianej. Każdy dom ma płaski dach. „Wybór kształtu sześciennego jest najbardziej efektywny, jeśli chcesz uzyskać udany dom pasywny. Nadaje również domowi współczesny wymiar”, podkreśla Jean-Marc Porche.

Do uszczelnienia płaskich dachów domów i garaży architekt wybrał system dachowy EPDM, ponieważ był on całkowicie spójny z całością projektu. Firma Holcim Building Envelope zaproponowała swoje rozwiązanie RubberGard EPDM, które posiada Ocenę Techniczną we Francji (Avis Technique - Atec). Przy przewidywanej trwałości ponad 50 lat, membrana przyczynia się do zmniejszenia ogólnego śladu węglowego na terenie zakładu. Nie zawiera szkodliwych substancji i pozwala również na zbieranie wody deszczowej do podlewania wspólnych ogródków warzywnych. Membrana ta jest również kompatybilna z zielonymi dachami i systemami fotowoltaicznymi.

Szybkość bezpłomieniowej instalacji RubberGard EPDM była również kluczowym kryterium. Ponieważ domy zostały zaprojektowane z wykorzystaniem bloków szalunkowych wykonanych ze styropianu, montaż na zimno był gwarancją bezpieczeństwa. Oprócz 2300 m² RubberGard EPDM, w projekcie tym zastosowano barierę paroizolacyjną V-Gard firmy Firestone oraz płyty izolacyjne RESISTA AK PIR (poliizocyjanurowe) o grubości 120 mm.

Na sześciu domach zainstalowano zielone dachy, które stanowią prawdziwe źródło bioróżnorodności. Testowana w laboratoriach niemieckiej organizacji FLL i instytucie KIWA BDA TESTING w Holandii, membrana RubberGard EPDM jest bardzo odporna na penetrację korzeni. W połączeniu z płytami izolacyjnymi RESISTA AK, zielone dachy przyczyniają do osiągnięcia efektywności energetycznej.W połączeniu z płytami izolacyjnymi RESISTA AK, zielone dachy przyczyniają się do osiągnięcia efektywności energetycznej. Wahania temperatury w lecie i w zimie są ograniczone, dzięki czemu właściciele oszczędzają na kosztach ogrzewania.

Dodatkowo, na dachach czterech domów w tej ekologicznie odpowiedzialnej dzielnicy zamontowano panele fotowoltaiczne. Są one podłączone do inteligentnego grzejnika elektrycznego, który analizuje rytm życia mieszkańców i odpowiednio zarządza zużyciem energii. Panele słoneczne były balastowane na szczycie membrany RubberGard EPDM.

Prace hydroizolacyjne zostały wykonane przez firmę CHARI ETANCHÉITÉ, która jest licencjonowanym wykonawcą Firestone. W okresie od lutego do czerwca 2019 roku, 2300 m² RubberGard EPDM zostało w pełni przyklejone. "Okres zimowy 2019 r. upłynął pod znakiem silnych wiatrów, obfitych opadów deszczu, a nawet śniegu. Pomimo tego, montaż trwał około dwudziestu dni, w tempie jednego dachu dziennie, wykonywanego średnio przez ekipę składającą się z trzech dekarzy", wyjaśnia Laurent Vyncke, Regionalny Dyrektor Sprzedaży Produktów Budowlanych Firestone.

Duże panele membrany RubberGard EPDM o szerokości 5,8 m zastosowane w tym projekcie umożliwiły ograniczenie liczby połączeń, co jeszcze bardziej przyspieszyło instalację i pozwoliło zarówno wykonawcy dachu jak i właścicielowi budynku zaoszczędzić cenny czas.

Dowiedz się więcej o systemie pokryć dachowych Elevate RubberGard EPDM i dlaczego jest on idealny dla budynków pasywnych.