Nowy park narodowy w Singapurze jest wyposażony w stawy oczyszczające wodę, wyłożone PondGard EPDM

90-hektarowe ogrody Jurong Lake Gardens to najnowsze narodowe ogrody Singapuru, stworzone z myślą o rodzinach i społeczności. Park, zaprojektowany przez brytyjską, wielokrotnie nagradzaną pracownię architektury krajobrazu Gustafson Porter + Bowman, ma za nadrzędny motyw przewodni koncepcję wprowadzania zmian przy jednoczesnym zachowaniu dziedzictwa. Obejmuje on Ogród nad Jeziorem (otwarty dla zwiedzających w kwietniu 2019 r.), Ogród Chiński i Japoński oraz Promenadę Ogrodową (otwieraną stopniowo od 2021 r.).

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Singapur

Zastosowanie

Sztuczne jeziora

Membrana

PondGard EPDM

Membrane

PondGard EPDM

Zwiedzający mogą podziwiać zarówno tradycyjne krajobrazy w sercu wysp, jak i najbardziej ekscytujące i współczesne pokazy ogrodnicze w ogrodach pokazowych nad brzegiem wody. Chroniona jest rodzima flora i fauna, której pozwolono rozkwitnąć, wspierając bioróżnorodność.

Do uszczelnienia dwóch stawów śródlądowych na terenie Lakeside Garden rozważano zastosowanie zarówno wykładzin z EPDM, jak i z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE). W miarę postępu oceny technicznej okazało się, że EPDM jest najlepszym wyborem dla projektu o takiej złożoności. Obydwa stawy są połączone ze sobą za pomocą rowów i niecek, aby stworzyć naturalny system wodny. Oprócz funkcji estetycznej stawy pełnią rolę zbiorników bioretencyjnych, które w naturalny sposób oczyszczają wodę deszczową. Woda deszczowa jest zbierana i wykorzystywana do podlewania roślin na terenie parku. Oczyszczanie wody odbywa się w sposób naturalny za pomocą specyficznych roślin i mikroorganizmów obecnych w obszarze filtracji stawu. Pomaga to w utrzymaniu jakości wody i zapobiega zakwitom glonów w czasie.

W sumie wykorzystano około 5000 m² membrany Elevate PondGard EPDM. Instalacja została przeprowadzona przez lokalnego partnera Firestone, firmę Heng Boon Seng Construction, która ma na swoim koncie kilka projektów oczek wodnych zrealizowanych z powodzeniem w regionie, w tym laguny Parku Legoland w Johor (Malezja). Bazując na silnym partnerstwie, które trwa od ponad dwóch i pół dekady, firmy Heng Boon Seng Construction i Firestone ściśle współpracowały, aby spełnić wszystkie wymagania projektowe tego złożonego i skomplikowanego projektu.