Wielki zbiornik nawadniający na zachodzie Francji zainstalowany w rekordowym czasie

W roku 2017 firma Firestone dostarczyła 23 000 m² geomembrany GeoGard EPDM o grubości 1,1 m w celu uszczelnienia dużego prywatnego zbiornika nawadniającego w St Andre de Lidon w zachodniej Francji. Zbiornik o pojemności 120 000 m3 był przeznaczony do nawadniania upraw kukurydzy i ziemniaków w miesiącach letnich.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

St Andre de Lidon, Francja

Zastosowanie

Zbiorniki nawadniające

Membrana

GeoGard EPDM 1,1 mm

Membrane

GeoGard EPDM 1.1mm

W tym regionie z roku na rok maleje prawo do poboru wody ze środowiska naturalnego. Utworzenie zastępczego zbiornika wodnego umożliwiło zrekompensowanie tego faktu poprzez pobieranie i magazynowanie wody tylko w zimowej porze deszczowej, kiedy występuje nadwyżka wody w górnym poziomie lustra wody, oraz wykorzystywanie wody znajdującej się w zbiorniku irygacyjnym w okresie od kwietnia do października.

Dla zbiornika wybrano okrągły kształt, aby zmaksymalizować objętość magazynowanej wody i zmniejszyć ilość wykopanej ziemi. Po wykonaniu wykopów, na zagęszczonym gruncie ułożono geokompozytowy system drenażu gazowego, następnie warstwę geowłókniny, a na końcu geomembranę hydroizolacyjną. Aby ułatwić proces instalacji, panele membranowe GeoGard EPDM o wymiarach 30,5 m x 15,25 m na nasypach zostały pocięte i wstępnie zmontowane na miejscu w trapezoidalne sekcje.

Położony zaledwie 30 km od oceanu obiekt był często narażony na deszcz i silne morskie wiatry. Mimo to, cały proces instalacji trwał tylko 10 dni, co jest imponujące dla zbiornika irygacyjnego tej wielkości.

"Ten zbiornik pozwolił nam na bezproblemowe nawadnianie przez trzy lata, bez ograniczeń w korzystaniu z wody z rezerwy. Firma Firestone co roku monitoruje zachowanie geomembrany, co upewnia mnie co do starzenia się zbiornika" - wyjaśnia Fabien Chaboisseau, dyrektor SCEA Chaboisseau, firmy będącej właścicielem zbiornika.