Belgijski tytan czekolady Barry Callebaut wybrał membranę UltraPly TPO na dach swojego globalnego centrum dystrybucyjnego

Po instalacji membrany dachowej UlltraPly TPO firmy Holcim Building Envelope na dachu swojego zakładu produkcyjnego w Brukseli, belgijski producent czekolady Barry Callebaut zdecydował się na nią ponownie w 2019 r., tym razem wybierając ją na dach swojego nowego globalnego centrum dystrybucyjnego, nazywanego „Pudełkiem czekoladek”.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Lokeren, Belgia

Zastosowanie

Dachy z instalacjami fotowoltaicznymi

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek przemysłowy

Powierzchnia

60 000 m² 

Produkty

UltraPly TPO 1,5 mm

System

Mocowanie mechaniczne

Ten całkowicie zautomatyzowany magazyn pełni funkcję centrali logistycznej zajmującej się globalną dystrybucją wyrobów firmy Barry Callebaut. Łącznie można tu przechowywać i ekspediować na cały świat ponad 125 000 palet belgijskiej czekolady i czekoladek. Lokalizacja ma znaczenie strategiczne: magazyn znajduje się w połowie drogi między portem w Antwerpii i zakładem produkcyjnym w Aalst, największą fabryką czekolady na świecie.

„Pudełko czekoladek” jest kolejnym krokiem firmy Barry Callebaut do celu, jakim jest osiągnięcie korzystnego bilansu węglowego do 2025 r. To pierwszy budynek w krajach Beneluksu z certyfikatem „BREEAM Outstading”, potwierdzającym zgodność z najwyższymi standardami w zrównoważonej logistyce. Budynek ma całkowicie dodatni bilans energetyczny i w pełni zaspokaja swoje własne potrzeby energetyczne. Aby uzyskać ten certyfikat, zastosowano najnowsze techniki zrównoważonego budownictwa: panele słoneczne, zespoły uzdatniania powietrza, technologie odzyskiwania wody deszczowej i ciepła, rozwiązania do kontrolowania poziomu wilgotności, izolację i wykorzystanie energii geotermalnej.

Dobrostan pracowników, będący kolejnym istotnym aspektem certyfikatu „BREEAM Outstanding”, zapewniono m.in. dzięki dostępowi do naturalnego oświetlenia w całym budynku, strefom relaksu i miejscom do przechowywania rowerów elektrycznych.

Budowę „Pudełka czekoladek” rozpoczęto latem 2019 r. i ukończono ją niecałe 24 miesiące później. Aby dotrzymać krótkich terminów projektu, firma MUTEC, będąca głównym podwykonawcą firmy Holcim Building Envelope, prowadziła prace jednocześnie w trzech lokalizacjach. W głównym dachu „Pudełka czekoladek” zastosowano prefabrykowaną konstrukcję betonową z podwójnymi elementami T, umożliwiającą szybką i efektywną instalację dachu. Następnie na betonową konstrukcję położono folię paroizolacyjną z polietylenu i panele izolacyjne PIR. Aby zapewnić idealne dopasowanie i uniknąć odpadu materiałów, firma Holcim Building Envelope dostarczyła membranę dachową UltraPly TPO o niestandardowej szerokości 2,65 m. Na dachu zainstalowano panele słoneczne o łącznej powierzchni 12 000 m², wytwarzające energię wystarczającą do zasilania 1000 gospodarstw domowych.