Elevate RubberGard EPDM zapewnia wodoodporność zielonej oazy dla dzieci

Wolna Szkoła Waldorfska w Prenzlauer Berg, Berlin, została rozbudowana o ekologicznie wyglądający budynek pozaszkolny. Architekci wybrali membranę dachową RubberGard EPDM firmy Firestone do hydroizolacji dachu dobudówki.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Berlin, Niemcy

Zastosowanie

Dachy zielone

Powierzchnia

450 m²

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek edukacyjny

Produkty

Elevate RubberGard EPDM 1,5 mm

System

Pełne klejenie

Projekt ten koncentrował się na konsekwentnym stosowaniu zrównoważonych i ekologicznych materiałów, w tym wentylowanej fasady wykonanej z nieobrobionego drewna modrzewiowego i intensywnych zielonych dachów na membranie dachowej.

Rozbudowa szkoły składała się z kilku pięciokątnych przestrzeni o różnych rozmiarach, przypominających omszałe kamienie. Poszczególne części miały różną wysokość, a ich dachy nachylone były w różnych kierunkach. W najprawdziwszym znaczeniu tego słowa powstał krajobraz zielonego dachu.

Na zielony dach wybrano mieszankę traw ziołowych, dzięki czemu dzieci przebywające w przedszkolu mogą podziwiać kolorowy obraz, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Ale zielone dachy oferują również inne ważne zalety oprócz przyjemnego wyglądu. Wspomagają gospodarkę wodami opadowymi, poprawiają mikroklimat i wiążą drobne pyły.

Membrana dachowa RubberGard EPDM firmy Firestone może być stosowana we wszystkich rodzajach klimatu i jest idealna dla w pełni przylegających, mechanicznie mocowanych i nakładanych systemów dachowych - takich jak w tym przypadku dachy zielone. Nie zawiera plastyfikatorów ani halogenów.

Te atrybuty są zgodne z najnowszą oceną opublikowaną przez Holenderski Instytut Biologii Budowlanej i Ekologii (NIBE), która stwierdza, że membrany dachowe EPDM są najbardziej przyjaznym dla środowiska wyborem dla dachów płaskich. Ocena, która jest przeprowadzana przez NIBE co dwa lata, porównuje koszty początkowe (koszty materiału i instalacji), jak również wszystkie ukryte koszty środowiskowe (zużycie surowców, zużycie energii podczas produkcji) membran dachowych różnych producentów. W ocenie NIBE stwierdzono, że mechanicznie mocowane i w pełni przylegające membrany dachowe EPDM mają najniższe ukryte koszty i przyznano im klasyfikację "klasy 1".

Jak pokazuje projekt Wolnej Szkoły Walddorfskiej w Berlinie, membrana dachowa RubberGard EPDM firmy Firestone spełnia wszystkie wymagania w zakresie kompleksowej zgodności ze środowiskiem. W połączeniu z zielonymi dachami w pełni wykorzystuje swoje zalety w zakresie zrównoważonego rozwoju.