Pierwszy dach UltraPly TPO w Europie nadal działa po ponad 20 latach

Pierwszy projekt pokrycia dachowego Elevate UltraPly™ TPO w Europie został zrealizowany w 1999 r. w zakładzie produkcyjnym w Hiszpanii. Około 12 500 m² białej membrany UltraPly™ TPO o grubości 1,1 mm zostało mechanicznie zamocowanych na stalowej konstrukcji.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Hiszpania

Powierzchnia

12 500 m²

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek przemysłowy

Produkty

Elevate UltraPly TPO 1,1 mm

System

Zamocowane mechanicznie

Dwadzieścia lat później właściciel budynku poprosił Firestone o ocenę pozostałej żywotności dachu, aby móc zacząć planować jego odnowienie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zgodnie z tym wnioskiem, w lipcu 2019 r. próbki membrany zostały pobrane z miejsca i wysłane do różnych laboratoriów w celu przeprowadzenia dogłębnej analizy chemicznej i fizycznej. Wewnętrzne badanie wykazało, że nawet po tylu latach system dachowy UltraPly™ TPO był nadal w bardzo dobrym stanie, chroniąc budynek jak pierwszego dnia.

Membrana nie wykazała żadnych pęknięć, spękań, ani utraty grubości, nawet po 20 latach ekspozycji w jednym z europejskich regionów o najwyższym poziomie promieniowania UV. Nastąpiło pewne utlenienie polimeru TPO, ale znacznie poniżej poziomu krytycznego.

Membrana nadal wykazywała bardzo dobrą elastyczność w niskiej temperaturze i miała bardzo dobrą wytrzymałość mechaniczną dzięki specjalnemu wzmocnieniu wprowadzonemu w wątek zbrojenia. Pozostała ona również zgrzewalna; wykonawca pokrycia dachowego był zaskoczony łatwością, z jaką można było naprawić badany obszar.

Po kilku latach ekspozycji w otoczeniu wyciągów powietrza, membrana nie była oczywiście zbyt czysta, ale po prostym umyciu powrócił jej oryginalny biały, odbijający światło kolor.

Po przeprowadzeniu tego badania zaproponowano właścicielowi budynku, że Firestone będzie regularnie przeprowadzał przeglądy dachu w kolejnych latach, aby ocenić jego stan i określić niezbędne dalsze kroki.

Przepis na sukces

Termoplastyczne membrany refleksyjne (TPO) to jedne z najszybciej rozwijających się jednowarstwowych membran dachowych na dzisiejszym rynku. Jednakże nie wszystkie membrany TPO są takie same. Wysoka jakość TPO jest ostatecznie zakorzeniona w dobrej chemii. Solidna formuła jest niezbędna do stworzenia polimeru, który będzie odporny na działanie promieniowania UV, starzenie cieplne i osiągnie pożądane właściwości fizyczne.

Formuła membrany UltraPly™ TPO firmy Firestone pozostała niezmieniona od 1996 roku, kiedy to po raz pierwszy zainstalowano ją w Las Vegas (USA), w projekcie, który nadal jest w dobrym stanie. Nie zawiera plastyfikatorów, chloru i metali ciężkich.

Membrana dachowa UltraPly™ TPO jest produkowana w zakładzie posiadającym certyfikat ISO 9001 i spełnia i przewyższa wymagania norm EN i ASTM.