Turecki staw biologiczny wyłożony PondGard EPDM wytrzymuje próbę czasu, nawet po trzęsieniu ziemi

W przypadku stawu biologicznego w Parku Kultury Elazig, największym parku w regionie Wschodniej Anatolii w Turcji, władze miasta poszukiwały trwałego rozwiązania hydroizolacyjnego, które byłoby łatwe w instalacji i bezpieczne dla fauny i flory wodnej. Staw, znajdujący się w centrum parku, zajmuje powierzchnię 17 000 m², co stanowi około 10% całkowitej powierzchni parku.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Wschodnia Anatolia, Turcja

Zastosowanie

Stawy w parkach rekreacyjnych

Membrana

PondGard EPDM

Membrane

PondGard EPDM

Klient wybrał membranę PondGard EPDM firmy Firestone ze względu na jej sprawdzoną jakość i łatwość instalacji, dostępność w dużych rozmiarach paneli - idealnych dla dużych rozmiarów stawu - oraz wsparcie techniczne zapewnione przez lokalnego partnera firmy Firestone, firmę BioArt, która przeprowadziła instalację.

Głównym wyzwaniem dla tego projektu było to, że w stawie znajdowała się duża liczba detali. Kilka mostów, pomostów, fontann i wodospadów musiało zostać starannie zaimpregnowanych. Montaż membrany i wykonanie wszystkich detali wokół tych elementów zajęło około 4 miesięcy.

Park Kultury w Elazig został zaprojektowany przez znanego tureckiego architekta Günaya Erdema, wraz z architektami krajobrazu Serpilem Öztekin Erdemem i Sunayem Erdemem. Odkąd został otwarty dla publiczności w maju 2015 roku, stał się centrum atrakcji miasta, z jego wewnętrznymi i zewnętrznymi obszarami i dużym stawem biologicznym. Wokół stawu znajdują się obiekty rekreacyjne, takie jak kawiarnie i restauracje, oferujące mieszkańcom miasta wizualną ucztę.

W styczniu 2020 r. trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 wstrząsnęło miastem Sivrice, około 30 km na południe od miasta Elazig. Mimo tak silnego trzęsienia ziemi nie doszło do uszkodzenia stawu w Parku Kultury. Elastyczność i giętkość membrany PondGard EPDM oraz jej doskonała odporność na przebicie pozwala jej dostosować się do ruchów podpory i nierówności podłoża, gwarantując długą żywotność.