Centrum ekologiczne w Republice Czeskiej idzie w kierunku zieleni z pomocą RubberGard EPDM

Ecocenter Na Pasece w Velíkovej (Republika Czeska) jest organizacją edukacyjną, która kładzie nacisk na środowisko naturalne, zajęcia na świeżym powietrzu i swobodny rozwój człowieka. Składa się z trzech budynków, które służą jako pomieszczenia dla przedszkola leśnego i do prowadzenia zajęć edukacyjnych i imprez dla dzieci i rodziców, takich jak seminaria, warsztaty i obozy.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Velíková, Republika Czeska

Zastosowanie

Dachy zielone

Powierzchnia

348 m² (250 m² + 48 m² + 50 m²)

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek edukacyjny

Produkty

Elevate RubberGard EPDM 1,1 mm

System

Pełne klejenie

Główny budynek jest dwukondygnacyjny, drewniany, o ścianach obwodowych wypełnionych balotami słomy, z wykończeniem zewnętrznym piaskowo-wapiennym i tynkiem glinianym wewnątrz. W tym budynku znajduje się sala seminaryjna oraz kuchnia z przestronną jadalnią. Płaski dach pierwszego piętra i dwuspadowy dach drugiego piętra są pokryte zielonym dachem.

Drugi budynek to drewniana konstrukcja o niskiej zabudowie, pełniąca funkcję wielofunkcyjnego domku. Na dachu o nachyleniu 20 stopni znajduje się również dach zielony. Trzecim budynkiem Ekocentrum jest "jurta", rodzaj okrągłego namiotu używanego przez grupy nomadów w Azji Środkowej.

W sumie około 348 m² membrany Elevate RubberGard EPDM zostało użyte do uszczelnienia wszystkich trzech dachów. System pokryć dachowych EPDM został wybrany przez architekta we współpracy z czeskim dystrybutorem Firestone, ponieważ oferował najbardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie, najwyższą jakość i pozwalał na zastosowanie dużych membran, redukując liczbę szwów. Lokalni technicy Firestone oferowali pomoc przy rozpoczęciu pracy, aby zapewnić bezproblemową instalację.

Projekt ten został nominowany do czeskiej nagrody „Zielony Dach Roku 2021”.