RubberGard EPDM przekształca dach zabytku historycznego w niezwykłą oazę

Clifford Tower to wieża stanowiąca cenny zabytek z epoki króla Henryka III, w miejscowości York (Wielka Brytania), używana jako skarbiec, mennica, więzienie i siedziba królów przez większą część XIV i XV wieku. Po niszczycielskim pożarze w 1684 roku wieża przez długi czas nie była remontowana. Do odnowienia i zapewnienia odpowiedniej ochrony hydroizolacyjnej pięknej zabytkowej wieży wybrano jednowarstwową membranę dachową RubberGard EPDM firmy Elevate ze względu na jej elastyczność i trwałość, która zapewnia odpowiednie dostosowanie do potrzeb wieży i zapewnia opracowanie doskonałego projektu renowacyjnego.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

York, Wielka Brytania

Typ projektu

Renowacja

Typ budynku

Budynek publiczny

Powierzchnia

300 m²

Produkty

RubberGard EPDM

System

Balastowy

Ambitna renowacja poszycia dachowego, realizowana przez biuro Hugh Broughton Architects wraz ze konserwatorami Martin Ashley Architects, uwolniła ukryty skarb i zapierające dech w piersiach widoki. Wolnostojąca konstrukcja drewniana została przygotowana dla odwiedzających, aby oddać do użytku wcześniej niedostępne elementy wieży, podczas gdy płyta fundamentowa chroni pozostałości archeologiczne poniżej.

Membrana RubberGard EPDM, dzięki niezwykłej elastyczności, zapewnia trwałą hydroizolację i chroni konstrukcję przez wiele pokoleń. Nowe poszycie dachu, zamontowane przez wykonawcę Modern Roofs, nie tylko chroni Clifford's Tower, ale oferuje również inspirującą panoramę miasta.

Jason Jayes, dyrektor Modern Roofs, powiedział: „Nowy taras dachowy oferujący wspaniałe widoki na York wymagał rozwiązania zapewniającego hydroizolację, która chroni konstrukcję przez wiele dekad. Membrana RubberGard EPDM została szybko i bezpiecznie zainstalowana przez nasz zespół na poszyciu dachu, a także na klatce schodowej poniżej, dzięki czemu zapewniono ochronę konstrukcji przed czynnikami atmosferycznymi. Kluczowym czynnikiem było zapewnienie, aby projekt został zakończony najsprawniej, jak to tylko możliwe. Musieliśmy upewnić się, że zarówno materiały, jak i cały proces instalacji są najwyższej jakości, aby zapewnić, że hydroizolacja przetrwa wiele pokoleń, a odwiedzający będą mogli cieszyć się tym niesamowitym zabytkiem przez wiele kolejnych lat”.

 

Priorytetem w trakcie tego 16-miesięcznego projektu było zachowanie dziedzictwa wieży, za które był odpowiedzialny autoryzowany dystrybutor Elevate, czyli PermaRoof oraz zespół wsparcia technicznego Elevate.

Carl Bailey, regionalny kierownik techniczny Elevate w Wielkiej Brytanii dodał: „Trwałość RubberGard EPDM sprawiła, że stanowi idealne rozwiązanie na potrzeby tak ważnego projektu związanego z dziedzictwem kulturowym. Membrana oferuje bezkonkurencyjną odporność na ozon, promieniowanie UV i ekstremalne temperatury, a ponieważ nie zawiera żadnych plastyfikatorów ani środków zmniejszających palność, jej właściwości pozostają stabilne i niezmienione w czasie. Kolejną zaletą RubberGard EPDM jest to, że jako wykonana z mieszanki kauczuku syntetycznego, jest instalowana bez konieczności wykonywania prac pożarowo niebezpiecznych, dzięki czemu warunki pracy na miejscu są zdecydowanie bardziej bezpieczne”.

Renowacja objęła również drobiazgową naprawę schodów wieży, szczelin strzelniczych, kominków i uszkodzonej konstrukcji kamiennej, dzięki czemu poprawiono wrażenia wszystkich odwiedzających. Teraz Clifford's Tower dumnie zaprasza odkrywców do zwiedzenia jej cudów architektonicznych, zagłębienia się w królewskiej kaplicy, a nawet odwiedzenia specjalnie zbudowanej toalety dla króla Henryka III — to świadectwo fascynującej i wielowymiarowej historii, pielęgnowanej przez organizację English Heritage.

Jeremy Ashbee, główny kustosz ds. nieruchomości w English Heritage, skomentował: „Jeden z najważniejszych budynków w Anglii, czyli Clifford's Tower, jest niemal wszystko, co pozostało z zamku York, który stanowił główny ośrodek władzy na Północy przez całe średniowiecze, aż do XVII wieku. Chcieliśmy nie tylko zachować ten niesamowity budynek, ale także odpowiednio zaprezentować jego fascynującą i wielowymiarową historię”.

JEST JESZCZE WIELE DO ODKRYCIA, JEŻELI CHODZI O EPDM

EPDM to najbardziej przyszłościowe rozwiązanie dachowe, jeśli chodzi o trwałość, wydajność i swobodę projektowania. Dowiedz się więcej o roli, jaką odegrał w tym projekcie i wielu innych, odkrywając jego zalety.

W jaki sposób EPDM podniósł wartość tego projektu?

NIEZWYKŁE FORMY

 

Swoboda projektowania jest kluczem do tworzenia wielkich projektów. Dzięki swojej elastyczności i dostępności w postaci dużych, jednowarstwowych arkuszy membrany EPDM wspierają kreatywne rozwiązania. Umożliwiają także modernizację i umieszczanie na dachu nowych obiektów.

IDEALNY MATERIAŁ DO RENOWACJI

 

Membrany EPDM można montować bezpośrednio na większości istniejących systemów dachowych, z warstwą izolacyjną lub bez niej. Ponieważ ich montaż jest bezpieczny i bezogniowy, wiele projektów renowacyjnych można zrealizować bez zamykania całego budynku.