W nowym budynku terminalu lotniska Schiphol zastosowano UltraPly TPO

Schiphol pod Amsterdamem to trzecie z kolei lotnisko w Europie, jeżeli chodzi o natężenie ruchu samolotowego i pasażerskiego. Co roku korzysta z niego 70 milionów osób, a liczba ta stale rośnie.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Schiphol, Holandia

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Mocowanie mechanicznie

Powierzchnia

20 000 m²

Produkty

UltraPly TPO 1,5 mm

System

Mocowanie mechanicznie

W 2019 r. rozpoczęto prace przy wznoszeniu nowego budynku terminala, aby zwiększyć przepustowość lotniska o 8 dodatkowych bramek. Stylowy i skonstruowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju budynek A zaprojektowano z myślą o zwiększeniu komfortu pasażerów.

Zajmuje on powierzchnię 55 000 m², ma 3 piętra i musiał spełnić bardzo szczególne wymagania w zakresie bezpieczeństwa, a także ambitne założenia, jeżeli chodzi o zrównoważony rozwój. Bardzo ważne było także to, aby prace budowlane nie zakłócały zwykłej działalności lotniska. Korytarz łączący nowy budynek terminalu A z istniejącymi obiektami skonstruowano poza lotniskiem, w kilku odcinkach. Końcowy montaż przebiegł sprawnie i płynnie, powodując niewiele niedogodności.
 

Membrana dachowa zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju

Zarówno w fazie projektowania, jak i podczas budowy projektanci i wykonawcy koncentrowali się przede wszystkim na tym, aby nowy terminal A był jak najbardziej ekologiczny — skupiając się na efektywności energetycznej i zrównoważonym wykorzystaniu materiałów. Dach odgrywa w tej kwestii ważną rolę: woda deszczowa będzie zbierana i wykorzystywana do spłukiwania toalet, a na dachu pomieszczenia technicznego oraz ustawionych pod kątem łączników między budynkiem a bramkami zainstalowane zostaną panele słoneczne o powierzchni ok. 5000 m².

Jako hydroizolację dachu nowego budynku A, którego łączna powierzchnia odpowiada 23 kortom tenisowym, zastosowano termoplastyczną jednowarstwową membranę dachową UltraPly TPO firmy Holcim Building Envelope. Dzięki wyjątkowej odporności na ciepło, promieniowanie UV i ozon membrana UltraPly TPO jest trwała, energooszczędna i stanowi odpowiednią bazę do zamontowania systemu fotowoltaiki.

Zespół fachowców dekarskich, którzy prowadzili montaż, został przed rozpoczęciem projektu przeszkolony przez specjalistów Holcim Building Envelope, a dział techniczny firmy prowadził regularne kontrole na życzenie generalnego wykonawcy.