W nowym budynku terminalu lotniska Schiphol zastosowano UltraPly TPO

Schiphol pod Amsterdamem to trzecie z kolei lotnisko w Europie, jeżeli chodzi o natężenie ruchu samolotowego i pasażerskiego. Co roku korzysta z niego 70 milionów osób, a liczba ta stale rośnie.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Schiphol, Holandia

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Mocowanie mechanicznie

Powierzchnia

20 000 m²

Produkty

UltraPly TPO 1,5 mm

System

Mocowanie mechanicznie

W 2019 r. rozpoczęto prace przy wznoszeniu nowego budynku terminala, aby zwiększyć przepustowość lotniska o 8 dodatkowych bramek. Stylowy i skonstruowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju budynek A zaprojektowano z myślą o zwiększeniu komfortu pasażerów.

Zajmuje on powierzchnię 55 000 m², ma 3 piętra i musiał spełnić bardzo szczególne wymagania w zakresie bezpieczeństwa, a także ambitne założenia, jeżeli chodzi o zrównoważony rozwój. Bardzo ważne było także to, aby prace budowlane nie zakłócały zwykłej działalności lotniska. Korytarz łączący nowy budynek terminalu A z istniejącymi obiektami skonstruowano poza lotniskiem, w kilku odcinkach. Końcowy montaż przebiegł sprawnie i płynnie, powodując niewiele niedogodności.
 

Membrana dachowa zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju

Zarówno w fazie projektowania, jak i podczas budowy projektanci i wykonawcy koncentrowali się przede wszystkim na tym, aby nowy terminal A był jak najbardziej ekologiczny — skupiając się na efektywności energetycznej i zrównoważonym wykorzystaniu materiałów. Dach odgrywa w tej kwestii ważną rolę: woda deszczowa będzie zbierana i wykorzystywana do spłukiwania toalet, a na dachu pomieszczenia technicznego oraz ustawionych pod kątem łączników między budynkiem a bramkami zainstalowane zostaną panele słoneczne o powierzchni ok. 5000 m².

Jako hydroizolację dachu nowego budynku A, którego łączna powierzchnia odpowiada 23 kortom tenisowym, zastosowano termoplastyczną jednowarstwową membranę dachową UltraPly TPO firmy Holcim. Dzięki wyjątkowej odporności na ciepło, promieniowanie UV i ozon membrana UltraPly TPO jest trwała, energooszczędna i stanowi odpowiednią bazę do zamontowania systemu fotowoltaiki.

Zespół fachowców dekarskich, którzy prowadzili montaż, został przed rozpoczęciem projektu przeszkolony przez specjalistów Holcim, a dział techniczny firmy prowadził regularne kontrole na życzenie generalnego wykonawcy.