Tradycyjny niemiecki browar wybiera Elevate UltraPly TPO

W 2016 roku Wernesgrüner, browar, który komercjalizuje jedno z najpopularniejszych piw produkowanych w Niemczech od 1436 roku, rozpoczął generalną renowację dachu swojej hali załadunkowej. Po 20 latach eksploatacji system dachowy składający się z membrany paroszczelnej, warstwy izolacji z wełny mineralnej o grubości 100 mm i membrany dachowej z PVC osiągnął kres eksploatacji.

Ogromna hala załadunkowa, służąca jako tętniący życiem terminal przejazdowy, gdzie 30-tonowe ciężarówki są ładowane paletami piwa, o imponującej wysokości 15,50 metra, zajmuje powierzchnię około 1250 m². Jego wytrzymałość konstrukcyjna zależy od arkuszy blach trapezowych spoczywających na betonowych belkach.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Steinberg, Niemcy

Typ projektu

Renowacja

Typ budynku

Budynek przemysłowy

Powierzchnia

1 250 m²

Produkty

UltraPly TPO 1,5 mm

System

Mocowanie mechanicznie

Na potrzeby renowacji właściciel budynku zwrócił się do wykonawcy pokryć dachowych Spenglerei Marcel Möckel. Ich jedynym wymaganiem było zastąpienie istniejącej membrany dachowej z PVC membraną termoplastyczną. Firma Spenglerei Marcel Möckel już od kilkunastu lat korzysta z produktów Elevate, głównie z systemu dachowego RubberGard EPDM, zarówno w przypadku nowych budynków, jak i przeznaczonych do renowacji, zatem jej przedstawiciele zasugerowali użycie termoplastycznej membrany UltraPly TPO firmy Elevate. „To dla nas pierwsza instalacja UltraPly TPO w tym projekcie”, powiedział szef Spenglerei Marcel Möckel. „Regularna wymiana informacji z zespołem Elevate oraz ich pomoc na każdym etapie projektu dodawały nam otuchy” — dodał.

Na etapie projektowania firma Elevate dostarczyła szczegółowe obliczenia w zakresie obciążenia wiatrem, doradziła wymianę istniejącej izolacji na okapie dachu i zaproponowała rozszerzoną gwarancję producenta. Wsparcie było kontynuowane w miejscu modernizacji: technik Elevate pomagał dekarzom przez pierwsze kilka dni i udzielał cennych porad praktycznych dotyczących postępowania z membraną i jej montażu w na powierzchniach wspólnego użytkowania i wokół poszczególnych detali. Regionalny kierownik ds. sprzedaży Elevate był również obecny przez cały czas trwania projektu, aby upewnić się, że zarówno wykonawca pokrycia dachowego, jak i właściciel budynku są zadowoleni z realizowanej inwestycji.

W obszarze okapu dachowego izolacja uległa przemoczeniu i w rezultacie została wymieniona na powierzchni około 200 m². Po zainstalowaniu dodatkowej warstwy izolacji PIR o grubości 60 mm, mechanicznie przymocowano do dachu około 1250 m² membrany UltraPly TPO o grubości 1,5 mm. W tym projekcie użyto rolek o szerokości 1 m, ponieważ ten niewielki wymiar stanowił zalecane rozwiązanie w przypadku obliczeń obciążeń wiatrem. Możliwość zgrzewania łączeń gorącym powietrzem pozwoliła zapewnić ekonomiczną i szybką instalację, którą ukończono w ciągu 2 tygodni.

UltraPly TPO opracowano przy użyciu specjalistycznego termoplastycznego polimeru poliolefinowego, który stanowi połączenie polipropylenu i kauczuku etylenowo-propylenowego zapewniającego optymalną wydajność. Bez plastyfikatorów, chloru i metali ciężkich, zawiera niehalogenowe środki zmniejszające palność, aby zaoferować doskonałe właściwości przeciwpożarowe.