Membrana RubberGard EPDM starzeje się niczym dobre wino w Bodegas Beronia

Winnica Bodegas Beronia znajduje się w La Rioja, bezdyskusyjnie najsłynniejszym regionie winiarskim Hiszpanii. Ich nowy budynek odznacza się wyjątkową sylwetką zaprojektowaną z myślą o oszczędności energetycznej i szacunku dla środowiska. Projekt opracowano z myślą o połączeniu produkcji wina najwyższej jakości z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi, jak również rosnącym zainteresowaniem enoturystyką.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

La Rioja, Spain

Zastosowanie

Dach zielony

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek

Powierzchnia

ok. 8000 m2

Produkty

RubberGard EPDM 1,5 mm

System

Balastowy

Zgodnie z wartościami zrównoważonego rozwoju wyznawanych przez właściciela Bodegas Beronia jednym z kluczowych wymogów wobec projektu było zminimalizowanie wpływu na krajobraz i środowisko. Hiszpańska grupa architektów IDOM zaprojektowała budynek wykorzystujący naturalną nierówność działki i wkomponowany w dwa duże bloki. Pomieszczenia socjalne i otwarte dla turystów znajdują się powyżej poziomu gruntu, natomiast pomieszczenia produkcyjne, czyli serce winiarni, mieszczą się poniżej poziomu gruntu, pod osłoną roślinności, za sprawą której wtapiają się idealnie w otaczające budynek winogrady.

Zrównoważony projekt i materiały

Projekt budynku uwzględnia różne aspekty zrównoważonego rozwoju, takie jak wytwarzanie ciepła przez kocioł na biomasę, wykorzystanie deszczówki do podlewania wingradów, wykorzystanie grawitacji do transportu winogron, wzmocniona termoizolacja, pasywna ochrona przed światłem słonecznym, zapewnienie naturalnego oświetlenia wnętrz w połączeniu z oświetleniem LED sterowanym przez czujniki fotoelektryczne itp.

W konstrukcji budynku wykorzystano ograniczoną liczbę materiałów. Do wykończenia budynku użyto materiałów stosowanych w procesie produkcji wina: beton, stal, drewno i szkło.
 

Membranę dachową RubberGard EPDM firmy Holcim wybrano z uwagi na jej niewielki ślad węglowy i wyjątkowo długi czas eksploatacji, aby spełnić surowe wymogi ekologiczne oraz zapewnić trwałą i niezawodną bazę pod system dachu zielonego. Elementy systemu drenażu zostały wkomponowane w konstrukcję dachu z myślą o zapewnieniu dystrybucji i gromadzenia wody, której można użyć do podlewania winogradów.

W regionie La Rioja po ciepłych dniach i łagodnych śródziemnomorskich wiatrach następują ostre, chłodne noce. Dzięki temu winogrona dojrzewają wolniej i bardziej równomiernie, co nadaje winom złożony smak i strukturę. Membrana RubberGard EPDM odznacza się wyśmienitą odpornością na oddziaływanie ozonu, promieniowania ultrafioletowego i ekstremalne zmiany temperatury, dzięki czemu jest w stanie oprzeć się upływowi czasu i starzeć się równie szlachetnie, co wspaniałe wina z La Rioja.

Nowy budynek winnicy Bodegas Beronia, jednej z najbardziej zrównoważonych ekologicznie winnic w Europie, uzyskał międzynarodowy certyfikat LEED, certyfikat Wneries for Climate Protection (WfCP), a także inne lokalne certyfikaty branży winiarskiej.

Projekt zakwalifikował się również do finału konkursu International Design Award (IDA) oraz World Architecture Festival Awards w kategorii „Energia produkcyjna i recykling — ukończone budynki”.

 

THERE IS A LOT TO DISCOVER ABOUT EPDM

EPDM is the most future-proof roofing solution when it comes to sustainabilityperformance and design freedom. Learn more about the role it played within this project and many others by discovering its benefits.

How did EPDM elevate this project?

REUSE & RECYCLE

 

EPDM ticks all the boxes of circular construction. Its longevity allows to slow down the loop of resources. Thanks to its durability and constant flexibility, it can be easily reused. And above all: it’s recyclable.

GREEN ROOFS

 

Green roofs cool down and insulate. Reduce noise. Create habitats for birds and insects. All great features. However, it’s only made to last when it’s designed carefully and installed on the non-toxic root-and water resistant EPDM membrane.