Membrana RubberGard EPDM wybrana jako materiał hydroizolacyjny do pokrycia dachu największego w Europie Wschodniej pasywnego biurowca w technologii CLT

Projekt został zlecony przez Gabriela Ciordașa, CEO i założyciela rumuńskiej firmy informatycznej Smartware. Firma potrzebowała pilnie nowego budynku biurowego, który pomieściłby co najmniej 250 pracowników, zlokalizowanego w Saldabagiu de Munte, w pobliżu miasta Oradea. 

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Saldabagiu de Munte, Rumunia

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek biurowy

Powierzchnia

2800 m²

Produkty

RubberGard EPDM 1,5 mm

System

Balastowane/odwrócone

Główne wyzwanie polegało na zaprojektowaniu i zbudowaniu budynku zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki, w niespełna rok. Nowa przestrzeń biurowa musiała również sprzyjać komunikacji i współpracy między pracownikami oraz odznaczać się energooszczędnością, a zarazem zapewniać użytkownikom wysoki poziom komfortu.

Z tych względów zdecydowano się na koncepcję budynku pasywnego. Stosując zasady budynku pasywnego, można 2–3-krotnie zmniejszyć zużycie energii w budynku bez rezygnacji z komfortu. Temperatura wewnątrz będzie pozostawać na komfortowym poziomie przez cały rok: w budynku nie będzie ani za zimno, ani za ciepło, ani za wilgotno.

Za opracowanie koncepcji była odpowiedzialna rumuńska pracownia architektoniczna VERTICAL STUDIO ORADEA. INGINERIE CREATIVA, firma inżynieryjna specjalizująca się w budynkach pasywnych z drewna, opracowała projekt efektywności energetycznej zgodnie ze standardami budynków pasywnych oraz zaprojektowała konstrukcję z płyt z drewna klejonego poprzecznie (CLT, ang. Cross-Laminated Timber), która została w całości wyprodukowana w postaci prefabrykatów i zmontowana w niespełna 50 dni.

Na płaskim dachu nowego biurowca, na panelach dachowych z CLT umieszczono barierę paroizolacyjną o wartości Sd wynoszącej ponad 1500 m, a na niej ułożono sztywne płyty izolacyjne o grubości 200 mm. Wybrano membranę dachową RubberGard EPDM firmy Holcim Building Envelope o grubości 1,5 mm ze względu na jej doskonałą trwałość i bezpłomieniowy montaż. Zwieńczenie pokrycia dachowego stanowi system zielonego dachu.

Nowy biurowiec firmy Smartware jest obecnie jedynym budynkiem biurowym w Europie Wschodniej z certyfikatem energooszczędności.