Role: {{ value }} Which best describes your role?

Your response helps us make our online experience better to provide content that is specific to your role.

Thank you. Your response helps us make our online experience better to provide content that is specific to your role.

Membrana RubberGard EPDM wybrana jako materiał hydroizolacyjny do pokrycia dachu największego w Europie Wschodniej pasywnego biurowca w technologii CLT

Projekt został zlecony przez Gabriela Ciordașa, CEO i założyciela rumuńskiej firmy informatycznej Smartware. Firma potrzebowała pilnie nowego budynku biurowego, który pomieściłby co najmniej 250 pracowników, zlokalizowanego w Saldabagiu de Munte, w pobliżu miasta Oradea. 

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Saldabagiu de Munte, Rumunia

Typ projektu

Nowa inwestycja budowlana

Typ budynku

Budynek biurowy

Powierzchnia

2800 m²

Produkty

RubberGard EPDM 1,5 mm

System

Balastowane/odwrócone

Główne wyzwanie polegało na zaprojektowaniu i zbudowaniu budynku zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki, w niespełna rok. Nowa przestrzeń biurowa musiała również sprzyjać komunikacji i współpracy między pracownikami oraz odznaczać się energooszczędnością, a zarazem zapewniać użytkownikom wysoki poziom komfortu.

Z tych względów zdecydowano się na koncepcję budynku pasywnego. Stosując zasady budynku pasywnego, można 2–3-krotnie zmniejszyć zużycie energii w budynku bez rezygnacji z komfortu. Temperatura wewnątrz będzie pozostawać na komfortowym poziomie przez cały rok: w budynku nie będzie ani za zimno, ani za ciepło, ani za wilgotno.

Za opracowanie koncepcji była odpowiedzialna rumuńska pracownia architektoniczna VERTICAL STUDIO ORADEA. INGINERIE CREATIVA, firma inżynieryjna specjalizująca się w budynkach pasywnych z drewna, opracowała projekt efektywności energetycznej zgodnie ze standardami budynków pasywnych oraz zaprojektowała konstrukcję z płyt z drewna klejonego poprzecznie (CLT, ang. Cross-Laminated Timber), która została w całości wyprodukowana w postaci prefabrykatów i zmontowana w niespełna 50 dni.

Na płaskim dachu nowego biurowca, na panelach dachowych z CLT umieszczono barierę paroizolacyjną o wartości Sd wynoszącej ponad 1500 m, a na niej ułożono sztywne płyty izolacyjne o grubości 200 mm. Wybrano membranę dachową RubberGard EPDM firmy Holcim Building Envelope o grubości 1,5 mm ze względu na jej doskonałą trwałość i bezpłomieniowy montaż. Zwieńczenie pokrycia dachowego stanowi system zielonego dachu.

Nowy biurowiec firmy Smartware jest obecnie jedynym budynkiem biurowym w Europie Wschodniej z certyfikatem energooszczędności.