Sprawdzona wydajność GeoGard EPDM na farmie akwakultury spiruliny

Spirulina, rodzaj mikroalgi, która rośnie zarówno w wodzie słodkiej, jak i słonej, jest jednym z najpopularniejszych suplementów diety na świecie, pełnym wartości odżywczych, takich jak witaminy, białko i minerały.

Identyfikator projektu
Lokalizacja

Lunel, Francja

Zastosowanie

Stawy do akwakultury

Membrana

GeoGard EPDM

Membrane

GeoGard EPDM

ALGOSUD jest francuską firmą produkującą spirulinę metodą rzemieślniczą. Ich gospodarstwo akwakultury znajduje się w Lunel, na południu Francji, gdzie istnieje od 2003 roku. W latach 2011 i 2014 przeprowadzono rozbudowę, dodając 16 basenów do produkcji spiruliny, które zostały uszczelnione 3200 m² geomembrany GeoGard EPDM firmy Firestone.

Ponieważ spirulina potrzebuje ciepła, aby rosnąć i rozmnażać się, baseny ze spiruliną znajdują się w szklarniach, aby jak najwierniej odtworzyć warunki naturalne i chronić produkt przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi (metale ciężkie w deszczu, owady, ptaki, itp.). Średnia temperatura wody w basenach spiruliny wynosi 25°C.

W lutym 2017 roku, kiedy baseny były puste na czas konserwacji, pobrano próbki membrany GeoGard EPDM z dna basenu, który miał kontakt ze spiruliną, w celu oceny kompatybilności chemicznej pomiędzy membraną a medium hodowlanym. Wyniki analizy przeprowadzonej przez firmę zewnętrzną wykazały, że właściwości mechaniczne geomembrany GeoGard EPDM oraz jej skład chemiczny nie uległy zmianie w kontakcie z medium hodowlanym, nawet po 6 latach ekspozycji. Wyniki te potwierdzają zainteresowanie zastosowaniem GeoGard EPDM do produkcji spiruliny.