Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zacząć kształtować przyszłość pokryć dachowych

Mówią, że wiedza to potęga. Tutaj znajdziesz obszerny słowniczek najczęściej używanej terminologii dotyczącej systemów dachowych EPDM.

ABCDE
FGHIJ
KLMNO
PQRST
UVWXY
Z    

AKCESORIA 

Producenci EPDM i profesjonalni hurtownicy specjalizujący się w sprzedaży EPDM zapewniają wszystkie elementy wymagane do instalacji membran hydroizolacyjnych EPDM, takich jak taśmy klejące, obróbki, kleje łączące, podkłady i wstępnie formowane elementy uszczelniające, takie jak przepusty, profile krawędzi dachu i listwy wykończeniowe, systemy odprowadzania wody deszczowej, systemy przelewu awaryjnego i wiele więcej.

BITUM

Bitum to smolisty materiał termoplastyczny. Jest on pozyskiwany przemysłowo z ropy naftowej, ale na świecie można znaleźć również jego złoża naturalne. Bitum nie rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu świetnie się sprawdza jako materiał hydroizolacyjny. Używa się go, między innymi, do hydroizolacji stropodachów. Pełni również funkcję lepiszcza w asfalcie przeznaczonym do nawierzchni drogowych.

CIĘŻAR EKOLOGICZNY

Wartość określająca wszystkie zasoby środowiskowe (energia, surowce naturalne, woda) zużywane w procesie produkcji, użytkowania i utylizacji produktów lub usług, podawany w kilogramach. Oprócz ciężaru własnego każdy przedmiot posiada o wiele większy ciężar ekologiczny: np. smartfon o wadze 80 gramów posiada ciężar ekologiczny o wadze 75,3 kg. Wyliczenie tej wartości umożliwia przeprowadzenie porównania produktów w oparciu o ich korzyści w odniesieniu do zainwestowanego w nie wysiłku ekologicznego. Im mniejszy ciężar ekologiczny, tym bardziej przyjazny środowisku jest dany produkt. Aby budować w sposób zrównoważony, konieczne jest wybieranie odpowiednich produktów.

CZAS PRZYDATNOŚCI 

DACH BALASTOWANY 

Stropodach pokryty warstwą żwiru, który pełni rolę balastu dla luźno ułożonych membran dachowych i zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV. Warstwa żwiru zapewnia izolację termiczną i odpływ wody deszczowej. Decydując się na to rozwiązanie, należy wziąć pod uwagę statykę budynku, ponieważ dach balastowany to dodatkowe obciążenie.

DACH EKSPONOWANY

Rodzaj hydroizolacji dachu płaskiego, w ramach której membrana dachowa jest układana bez żadnej górnej warstwy ochronnej (takiej jak żwir, rośliny lub panele słoneczne). Membrana jest widoczna i wystawiona na działanie promieniowania UV oraz warunki atmosferyczne. Materiały odporne na promieniowanie UV, takie jak membrany dachowe EPDM, są szczególnie odpowiednie do montażu na tego rodzaju dachach. Eksponowane membrany dachowe muszą być przytwierdzane mechanicznie lub przyklejane, aby nie oderwały się pod wpływem podmuchów wiatru.

DACH FOTOWOLTAICZNY

Dachy płaskie są szczególnie dobrze przystosowane do instalacji systemów fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej lub ogrzewania, ponieważ ich powierzchnie są z reguły duże i niezacienione oraz umożliwiają prosty montaż oraz niskie koszty konserwacji modułów. Z zasady wszystkie dostępne na rynku systemy solarne mogą być montowane na dachach płaskich pokrytych membraną EPDM. Szczególną korzyścią zastosowania membrany EPDM w tego typu instalacjach jest fakt, że dzięki swojej niskiej wadze nie powoduje ona dodatkowego obciążenia dla dachu. Decydując się na to rozwiązanie należy również wziąć pod uwagę fakt, że dach musi być łatwo dostępny w celu konserwacji paneli słonecznych.

DACH JEDNOSPADOWY 

Dach z jedną pochyłą połacią. Taki rodzaj dachu jest z najczęściej montowany w obiektach przemysłowych (hale produkcyjne i magazyny), altanach ogrodowych oraz garażach przy domach mieszkalnych oraz niekiedy jako specjalny akcent architektoniczny w budynkach mieszkalnych lub budynkach o funkcjach specjalnych, takich jak kościoły. Membrany dachowe EPDM są szczególnie odpowiednie do hydroizolacji dachów jednospadowych.

DACH PŁASKI

Dach o nachyleniu mniejszym niż 10°. Dachy płaskie były stosowane już w starożytności. W architekturze współczesnej stały się jeszcze bardziej popularne i są aktualnie używane we wszystkich rodzajach budynków (mieszkalnych, handlowych, przemysłowych), bez względu na ich wielkość. Dachy płaskie dzieli się na dachy dostępne i niedostępne.

Patrz KĄT NACHYLENIA DACHU PŁASKIEGO >

DACH ZIELONY 

DACHY SOLARNE

Systemy solarne do zasilania lub ogrzewania montowane na dachach płaskich stanowią bardzo ważny element zrównoważonego budownictwa. Aby dodatkowo nie obciążać dachów, które, stanowiąc miejsce instalacji tych systemów, są już wystarczająco mocno obciążone ich ciężarem, zaleca się stosowanie na nich lekkich lecz jednocześnie wytrzymałych materiałów hydroizolacyjnych takich jak membrany dachowe EPDM. Aby umożliwić regularną konserwację dachowych paneli słonecznych, instalowane na nich membrany muszą być dostępne. W trakcie montażu paneli ważne jest również odpowiednie uszczelnienie elementów instalacyjnych.

Patrz DACH FOTOWOLTAICZNY >

DACHY ZIELONE

Porośnięte roślinnością dachy poprawiają walory wizualne budynków i przynoszą szereg korzyści środowiskowych. Ponadto, zielone dachy przeciwdziałają zmianom klimatu i poprawiają jakość życia. Popularność dachów zielonych od wielu lat wciąż rośnie, równolegle ze wzrostem świadomości ekologicznej społeczeństwa, a stosowanie tego rozwiązania dodatkowo wspierają liczne programy rządowe. Jednak dachy zielone wymagają zastosowania specjalnych membran dachowych, które muszą być wyjątkowo odporne na penetrację systemu korzeniowego roślin oraz wyposażone w specjalne przeloty i detale.

DEKLARACJA ŚRODOWISKOWA PRODUKTU (EPD)

Deklaracja środowiskowa produktu (EPD) zapewnia wszelkie stosowne informacje z zakresu ochrony środowiska na temat produktów budowlanych. Opiera się na niezależnie weryfikowanych danych na temat np. zużycia zasobów, emisji, czynników klimatycznych itp. Zapewnia istotne dane stanowiące jeden z elementów umożliwiających przygotowanie oceny cyklu życia budynków. Umożliwia to porównanie różnych wersji zrównoważonych budynków oraz konsekwencji wykorzystania różnych materiałów budowlanych już na etapie projektowania.

DETALE

Zarówno proces układania płaskich membran dachowych, jak i instalacja detali muszą być wykonywane z największą starannością i z zachowaniem najwyższego poziomu jakości. Kluczowe detale, takie jak zakończenia i narożniki dachu, łączenia i wykończenia, przepusty, złącza, jak również elementy, takie jak świetliki arkadowe i okna dachowe są zawsze uszczelniane za pomocą tych samych materiałów co sam dach.

EKSTREMALNE ZJAWISKA POGODOWE

Ekstremalne zjawiska pogodowe to silne opady (grad, deszcz, śnieg), burze, powodzie itp., których poziom intensywności jest znacznie wyższy od lokalnych średnich. Z badań wynika, że ekstremalne zjawiska pogodowe nasilają się na całym świecie z powodu zmian klimatu. Stawia to przed systemami hydroizolacji dachowych nowe wyzwania. Przegrody zewnętrzne budynku, począwszy od fundamentów aż po dach są wystawione na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, co należy wziąć pod uwagę, wykonując hydroizolację.

ELASTYCZNOŚĆ

Materiał elastyczny może zmieniać swój kształt, po przyłożeniu do jego oryginalnego kształtu siły, kiedy tylko zostanie uwolnione napięcie. Ta właściwość jest kluczową cechą membran dachowych przeznaczonych do bezpiecznej hydroizolacji budynków oraz kompensuje zależne od zmian temperatury ruchy budynków. Membrany dachowe EPDM mogą rozciągać się do 300% bez ryzyka rozdarcia czy zmęczenia materiału. Właściwości te zawdzięczają swojej strukturze molekularnej: np. nie wymagają plastyfikatorów.

EPDM

HYDROIZOLACJA DACHU PŁASKIEGO

Powłoka hydroizolacyjna dachów płaskich ma na celu ochronę powierzchni dachu oraz jego elementów przed wilgocią i szkodliwym działaniem innych czynników. Do hydroizolacji używa się różnych materiałów, takich jak, między innymi, bitum, syntetyczne membrany dachowe, płynne środki impregnacyjne na bazie tworzyw sztucznych oraz kauczuk EPDM.

HYDROIZOLACJA DACHU

Dach ma za zadanie chronić konstrukcję budynku przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, opadami oraz przenikaniem wgłąb niej wody. Podczas gdy w przypadku dachów dwuspadowych woda opadowa jest w bezpieczny dla konstrukcji budynku sposób odprowadzana dzięki pochyłości połaci dachowych, dachy płaskie wymagają instalacji zewnętrznej powłoki wodoodpornej. Płaskie dachy muszą być szczelne od wewnątrz, aby woda kondensacyjna nie wydostawała się z powietrza w pomieszczeniu.

HYDROIZOLACJE BUDOWLANE

Hydroizolacje strukturalne mają kluczowe znaczenie dla ochrony i utrzymania wartości budynków. Obejmują one wszelkie środki hydroizolacyjne, które zapobiegają powstawaniu uszkodzeń na skutek działania wody (np. obecnej w glebie, spiętrzającej się lub pod ciśnieniem) na strukturę budynku, szczególnie w miejscach jego kontaktu z podłożem, takich jak piwnice, podziemne kondygnacje, zbiorniki wodne oraz powierzchnie, na które można wjechać itp.

INTENSYWNE OPADY DESZCZU

INTENSYWNY WIATR

Wzrost częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych objawia się poprzez częstsze występowanie burz. Silny wiatr posiada bardzo dużą siłę ciągu (prawo Bernoulliego), która może z łatwością zrywać pokrycia dachowe. Aby zapobiec zrywaniu membran hydroizolacyjnych, konieczne jest przestrzeganie lokalnych zasad ochrony przed działaniem siły ciągu oraz stosowanie odpowiednich metod przytwierdzania membran (np. wzmocnienia mechaniczne, balast, dachy zielone, klejenie membrany EPDM itp.).

IZOLACJA

Izolacja termiczna budynku ma na celu zredukowanie strat wywołanych transferem ciepła przez przegrody zewnętrzne budynku. Celem jest ochrona wnętrza budynku przed nadmiernym nagrzewaniem się w lecie oraz utratą ciepła w zimie. Zastosowanie takiego rozwiązania zapewnia lepszą jakość użytkowania. Zwiększa ono również wydajność energetyczną. Środki izolacji termicznej mają wpływ na izolację dachową. 

IZOLACJA DACHOWA

Element izolacji termicznej całego budynku. W przypadku dachów płaskich warstwa izolująca ma za zadanie zmniejszyć przenikanie ciepła przez przegrodę zewnętrzną budynku. Do tego celu można używać wyłącznie standaryzowanych materiałów izolacyjnych. Oprócz zwykłych kosztów, przetwarzania oraz kryteriów jakości, kryteria decydujące o wyborze odpowiedniej izolacji to przewodność cieplna, klasa materiałów budowlanych oraz, w przypadku dachów dostępnych, odporność na ściskanie materiału.

KĄT NACHYLENIA DACHU PŁASKIEGO

Jest to kąt pomiędzy połacią dachu a poziomem określanym jako nachylenie lub spadek: nachylenie jest podawane w stopniach, a spadek w procentach.

KAUCZUK EPDM

Kauczuk syntetyczny wykonany z monomerów etylenu, propylenu i dienów, opracowany w latach 60. XX w. Z uwagi na specyficzne właściwości EPDM materiał ten szybko zyskał popularność w branży przemysłowej i budowlanej. Kauczuk EPDM można wykorzystywać na wiele sposobów: w przemyśle jest stosowany do wyrobu profili samochodowych i produkcji sprzętu, przenośników taśmowych, węży itp. W branży budowlanej membrany EPDM są stosowane do hydroizolacji dachów, fasad, zbiorników i oczek wodnych.

KAUCZUK

Ogólna nazwa elastycznych polimerów, z których powstaje guma. Słowo kauczuk wywodzi się z języka Indian (cao = drzewo i ochu = łza). Kauczuk naturalny (np. lateks, gutaperka) jest pozyskiwany z różnych roślin. Aktualnie kauczuk syntetyczny jest wykorzystywany w przemyśle na wiele sposobów. Syntetyczny kauczuk EPDM (etylo-propylenowy-dienowy-monomer) jest szeroko stosowany do produkcji systemów hydroizolacji dachów. Materiał EPDM jest również nazywany gumą EPDM lub membraną EPDM.

KOSZTY CYKLU ŻYCIA

W branży budowlanej jest to suma wszystkich kosztów związanych z funkcjonowaniem budynku przez cały cykl jego życia (obliczanie kosztów cyklu życia, Life Cycle Costing, LCC). Koszty te obejmują nie tylko inwestycję początkową (np. materiały budowlane, wyposażenie techniczne, sprzęty), która jest bardzo istotna, lecz także o wiele większe koszty, które są ponoszone w trakcie użytkowania budynku np. za dostawę energii elektrycznej, bieżącą konserwację, utrzymanie wartości oraz prace naprawcze. Całościowe spojrzenie na całkowite koszty funkcjonowania budynku do momentu jego rozbiórki oraz utylizacji umożliwia przeprowadzenie skutecznej oceny różnych opcji materiałów, a także projektów i realizacji.

ŁĄCZENIA

Szczelne, ścisłe połączenie poszczególnych arkuszy membrany EPDM oraz detali. W przypadku wykonywania ręcznych łączeń na terenie budowy do ich wykonania używa się specjalnej taśmy łączącej. W przypadku prefabrykowanych arkuszy EPDM łączenia są wykonywane w procesie ich produkcji.

LCA

W branży budowlanej Ocena cyklu życia (LCA) to systematyczna analiza i holistyczna ocena wszelkich bezpośrednich i pośrednich wpływów produktów i usług powiązanych z ukończonym obiektem budowlanym na środowisko naturalne. Ocena ta bierze pod uwagę cały cykl życia budynku, łącznie z okresem jego użytkowania, jego rozbiórką i utylizacją. Istotny element stanowią tu dane deklaracji środowiskowych produktu (EPD) dotyczące użytych materiałów budowlanych. Procedura oceny cyklu życia została opisana w ramach norm DIN EN ISO 14040/14044.

LEKKA KONSTRUKCJA 

Lekkie konstrukcje i materiały są z powodzeniem stosowane od wielu lat w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym, ale sięga po nie coraz częściej również branża budowlana. Celem jest zapewnienie wysokiej funkcjonalności i trwałości przy jednoczesnym obniżeniu wagi, co ma zapewnić mniejsze zużycie materiałów i zasobów, a także redukcję odpadów i emisji gazów cieplarnianych. Stosowanie lekkich konstrukcji do budowy hal przemysłowych i magazynów zapewnia bardzo dużą oszczędność kosztów, optymalne wykorzystanie przestrzeni i elastyczność w zakresie możliwości jej wykorzystywania.

MEMBRANA DACHOWA 

Membrana dachowa (zwana również dachową membraną uszczelniającą lub membraną do dachów płaskich) to popularny termin określający elastyczne materiały do hydroizolacji dachów płaskich. Membrany dachowe są produkowane z szerokiej gamy materiałów i posiadają różne konstrukcje, w zależności od rodzaju i rozmiaru budynku, funkcji dachu (np. dach zielony, dach balastowany, dach solarny, dach dostępny), wymagań specjalnych (np. konstrukcja lekka, konstrukcja drewniana) oraz preferencji właściciela budynku lub architekta odnośnie do częstotliwości konserwacji, trwałości i właściwości dotyczących zrównoważonego rozwoju.

MEMBRANA EPDM DO DACHÓW PŁASKICH 

Membrana EPDM (nazywana również folią EPDM, membraną dachową EPDM, folią dachową EPDM, dachem foliowym EPDM, uszczelnieniem EPDM, polimerem EPDM, elastomerem EPDM) jest stosowana w budownictwie do hydroizolacji jako membrana dachowa lub w formie prefabrykowanych, jednolitych arkuszy. Arkusze membrany EPDM są łączone za pomocą specjalnej taśmy podczas instalacji. Prefabrykowane membrany EPDM mogą być w łatwy sposób układane, przyklejane, mechanicznie przytwierdzane lub balastowane.

MEMBRANA EPDM NA DACHY PŁASKIE 

Membrany dachowe EPDM to osobna grupa materiałów do hydroizolacji dachów płaskich. W Europie systemy pokryć dachowych wykonane z EPDM są stosowane już od ponad 50 lat, a ich popularność wśród przedsiębiorców budowlanych, architektów i instalatorów wciąż rośnie. Trwałe membrany dachowe wykonane z EPDM w coraz większym stopniu zastępują tradycyjne materiały do produkcji pokryć dachowych. Materiał jest pokryty spełniającą normę DIN 7864 elastomerową powłoką do hydroizolacji: wymagania, testy.

MEMBRANA KAUCZUKOWA 

Potoczna nazwa membran elastomerowych EPDM do hydroizolacji dachów płaskich i zewnętrznych przegród budynków.

MEMBRANY SYNTETYCZNE 

Membrany dachowe lub uszczelniające wykonane z tworzyw termoplastycznych, takich jak TPO, PVC, TPE itp.

MONOMERY 

Monomery to małe, szczególnie reaktywne cząsteczki, które można łączyć ze sobą, tworząc polimery. Monomery wykorzystuje się do produkcji tworzyw sztucznych oraz gum syntetycznych, takich jak kauczuk EPDM.

NACHYLENIE

NAPRAWY DACHÓW 

NEUTRALNY BILANS EMISJI CO2 

W branży budowlanej, neutralny bilans emisji dwutlenku węgla (określany również jako neutralny bilans gazów cieplarnianych) odnosi się do łącznej wielkości emisji szkodliwych substancji, powstającej pośrednio lub bezpośrednio w procesie produkcji i przetwarzania materiałów budowlanych. Ocena cyklu życia (LCA) budynków odnosi się do całego czasu istnienia budynku, podczas którego wzrasta konieczność wykorzystywania wyjątkowo trwałych materiałów budowlanych, takich jak membrany EPDM.

OBOJĘTNOŚĆ CHEMICZNA 

Termin ten odnosi się do chemicznie stabilnych substancji, które nie reagują lub reagują wyłącznie w niewielkim stopniu w przypadku wystawienia ich na działanie czynników takich jak powietrze, woda oraz inne substancje chemiczne. W kontakcie z innymi materiałami substancje obojętne w żaden sposób nie wpływają szkodliwie na środowisko ani zdrowie człowieka. Z tego względu nie są one objęte wymogami w zakresie usuwania zanieczyszczeń. Kauczuk EPDM zachowuje obojętność chemiczną przez swój cały cykl życia, począwszy od procesu produkcji, przez instalację aż po proces użytkowania.

OCENA CYKLU ŻYCIA (LCA)

Systematyczne rozpatrywanie wpływu produktów na środowisko przez cały ich cykl życia, które aktualnie stanowi bardzo ważny element zrównoważonego budownictwa.

OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA

Lokalne przepisy budowlane obejmują kompleksowe wymogi dotyczące instalacji w konstrukcjach budynków strukturalnych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Korzyścią membran EPDM jest to, że ich instalacja na dachach płaskich nie wymaga używania otwartego ognia. Z tego względu membrany dachowe EPDM są szczególnie użyteczne w przypadku konstrukcji drewnianych oraz podczas prowadzenia prac remontowych na gęsto zabudowanych obszarach.

OCHRONA PRZED PENETRACJĄ KORZENI  

Powierzchnia membran musi być trwale chroniona przed penetracją systemów korzeniowych roślin pokrywających zielone dachy. W tym celu można nakładać na nie specjalne warstwy ochronne. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie membrany hydroizolacyjnej. Membrany dachowe EPDM do dachów płaskich spełniają to kryterium, przez co nie wymagają stosowania szkodliwych dla środowiska pestycydów lub herbicydów.

ODPORNOŚĆ CHEMICZNA 

Materiały są określane jako odporne chemicznie, jeżeli zachowują swoje wyjątkowe właściwości, nawet jeżeli zostaną wystawione na długotrwały kontakt z substancjami chemicznymi. EPDM jest niewrażliwy na działanie szerokiej gamy środków chemicznych. Jest odporny na działanie alkoholi, ketonów (np. acetonu), estrów, kwasów i zasad, ale nie na działanie tłuszczów i olejów mineralnych.

ODPORNOŚĆ EPDM

ODPORNOŚĆ NA PENETRACJĘ KORZENI 

ODPORNOŚĆ NA STARZENIE 

Wysoka odporność systemów hydroizolacji dachów na starzenie to decydujący czynnik gwarantujący utrzymanie wartości, opłacalność oraz pozytywny bilans ekologiczny materiałów budowlanych. Im dłuższy okres odporności materiału na starzenie, tym rzadsza konieczność renowacji oraz tym dłuższy czas jego użytkowania. Wyjątkowa struktura membran dachowych EPDM sprawia, że są one wyjątkowo odporne na starzenie i są w stanie utrzymać swoje właściwości hydroizolacyjne przez 50 lat lub dłużej.

ODPORNOŚĆ TEMPERATUROWA  

Na terenie Europy Zachodniej w miesiącach letnich coraz częściej dochodzi do upałów, podczas których temperatura powierzchni dachów płaskich potrafi przekraczać 80°C. Ponadto w niektórych strefach klimatycznych na świecie dochodzi do krótkotrwałych, lecz gwałtownych wahań temperatur. Membrana dachowa EPDM zachowuje swoje właściwości nawet w takich warunkach. Dzięki swojej strukturze chemicznej jest odporna na działanie zakresu temperatur od –45°C do +130°C. Z tego względu membrany EPDM mogą być stosowane na całym świecie i z łatwością montowane o każdej porze roku.

ODPORNOŚĆ 

Biorąc pod uwagę właściwości chemiczne i techniczne, materiały odporne to materiały wykazujące wysoką wytrzymałość na działanie czynników chemicznych lub fizycznych (odporność na niskie temperatury, promieniowanie UV, działanie rozpuszczalników itp.).

Patrz ODPORNOŚĆ CHEMICZNA >

PLASTYFIKATORY 

Substancje, które dodaje się do niektórych tworzyw sztucznych w celu nadania im elastyczności. Niektóre plastyfikatory są szkodliwe dla środowiska i zdrowia człowieka, dlatego stosowanie ich do produkcji wielu przedmiotów jest niedozwolone (np. zabawki, opakowania do żywności). Plastyfikatory mogą w miarę upływu czasu odparowywać, uwalniając szkodliwe substancje. Właściwość ta upośledza funkcję membran dachowych, które w przypadku utraty elastyczności mogą pękać. Dzięki elastycznej strukturze gumy, z której jest wykonana membrana dachowa EPDM, wzbogacanie jej składu o plastyfikatory nie jest konieczne.

POLIMERY

Polimery to związki składające się z wielu niewielkich cząsteczek, tak zwanych monomerów, a także bardzo długich łańcuchów molekularnych, które znajdują się w składzie wielu tworzyw sztucznych oraz gum syntetycznych, takich jak polimer EPDM.

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA DACHU  

Dach płaski może pełnić funkcję użytkową, jednocześnie zwiększając całą powierzchnię użytkową budynku (np. taras, boisko sportowe, ogródek restauracyjny). Można na nim również założyć ogród lub wykorzystywać jako parking. W celu realizacji tych funkcji, oprócz wymagań konstrukcyjnych i projektowych, taki dach musi posiadać odpowiednią nośność oraz być pokryty materiałami hydroizolacyjnymi o odpowiedniej wytrzymałości.

PREFABRYKATY 

Prefabrykowane arkusze membrany EPDM są produkowane na zamówienie. Są dostarczane na teren budowy jako jedna całość w rozmiarze dopasowanym do wymiarów dachu, niczym garnitur szyty na miarę. Pozwala to uniknąć konieczności ręcznego łączenia poszczególnych arkuszy, co ułatwia i przyspiesza montaż membrany. Arkusze membrany zapewniają atrakcyjny jednolity wygląd powierzchni dachu i spójne oraz jednolite właściwości hydroizolacyjne.

PRZEPUSTY DACHOWE

Elementy przebiegające przez membranę do dachów płaskich, takie jak kominy, systemy ochrony odgromowej, maszty antenowe, systemy zabezpieczenia przed upadkiem, systemy rur, systemy odprowadzania wody itp. Wszelkie obecne w membranie hydroizolacyjnej przepusty potencjalnie osłabiają jej właściwości ochronne. Z tego względu kluczową rolę w zapewnieniu jak najlepszej jakości systemu hydroizolacyjnego odgrywa jego profesjonalna instalacja oraz renowacja. Producenci membran do dachów płaskich oferują szeroką gamę odpowiednich do tego celu prefabrykowanych i uformowanych części oraz akcesoriów przeznaczonych, które zmniejszają nakład pracy wymagany do przeprowadzenia instalacji i zapewniają bezpieczny przebieg tego procesu.

RENOWACJA DACHU PŁASKIEGO

Naprawa, konserwacja lub renowacja dachu płaskiego powinna być przeprowadzona, kiedy na jego powierzchni pojawią się ślady uszkodzeń, w przypadku gdy dojdzie do zestarzenia się materiału hydroizolacyjnego, przez co nie może on dłużej spełniać swojej funkcji, ale również w przypadku konieczności przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych (np. izolacja termiczna) lub w przypadku zmiany funkcji dachu (np. dach zielony lub solarny).

SKZ 

Południowoniemieckie Centrum Tworzyw (Das Kunststoff-Zentrum, SKZ) to niezależna organizacja prowadząca badania, testy, przyznająca certyfikaty oraz oferująca szkolenia z zakresu technologii tworzyw sztucznych. Eksperci SKZ monitorują produkty z całego świata i zapewniają doradztwo publicznym inwestorom oraz firmom. Sponsorem SKZ jest Stowarzyszenie ds. promocji Południowoniemieckiego Centrum Tworzyw (Association for the Promotion of the South German Plastics Center, FSKZ e. V.). SKZ przeprowadziło badanie potwierdzające, że membrany dachowe EPDM zachowują swoje właściwości użytkowe przez ponad 50 lat.

ŚLAD EKOLOGICZNY

Jest to wskaźnik umożliwiający oszacowanie zużycia zasobów naturalnych przez człowieka w stosunku do możliwości ich odtworzenia przez Ziemię. Wyliczany jest obszar i energia wymagana do dostarczenia surowców naturalnych; jednostką miary jest globalny hektar (gha). Ślad ekologiczny jednej osoby nie powinien przekraczać 1,8 gha. W 2019 r., ślad ekologiczny mieszkańca USA wynosił 5 gha (mieszkańca Niemiec: 3 gha). Gdyby cała populacja świata żyła w ten sposób, potrzebowalibyśmy pięciu takich planet jak Ziemia.

STARZENIE

W ramach materiałoznawstwa proces starzenia odnosi się do zmian we właściwościach danej substancji, które następują w toku jej długotrwałego przechowywania lub częstego użytkowania. Na proces starzenia ma wpływ wiele czynników, takich jak zmiany temperatury, kontakt z substancjami chemicznymi, naprężenia mechaniczne, warunki środowiskowe i pogodowe lub silne promieniowanie UV, z których wszystkie mogą prowadzić do zmęczenia i uszkodzeń materiału. Kiedy membrana dachowa staje się krucha i delikatna, przestaje spełniać swoją funkcję ochronną, wymaga częstszych napraw i szybszej wymiany.

SYNTETYCZNY KAUCZUK EPDM

Surowce pochodne z ropy naftowej (monomery) są przetwarzane w procesie polimeryzacji i wulkanizacji, w którego wyniku powstają elastomery o elastyczności charakterystycznej dla gumy. W przeciwieństwie do kauczuku naturalnego, kauczuk syntetyczny zawiera nasycone związki węglowe tworzące stabilną konstrukcję szkieletową, która wyklucza przebieg niepożądanych reakcji chemicznych oraz procesów oksydacyjnych (tworzywa sztuczne z grupy M zgodnie z normą DIN ISO 1629). Rezultat: EPDM nie starzeje się wcale lub bardzo wolno i zachowuje swoje oryginalne właściwości użytkowe przez bardzo długi okres.

TRWAŁOŚĆ

Inżynieria materiałowa określa trwałość jako okres, w którym materiały mogą być wykorzystywane z zachowaniem ich funkcji, nie wykazując śladów zmęczenia ani uszkodzenia, do momentu konieczności ich wymiany na nowe. W branży budowlanej preferuje się stosowanie materiałów wyróżniających się najdłuższym możliwym okresem trwałości, nie tylko ze względów ekonomicznych (np. w celu uniknięcia kosztów remontu), lecz także w celu zachowania zasad zrównoważonego rozwoju i zmniejszenia szkodliwego wpływu na środowisko.

USZCZELNIENIE

Rozwiązanie to obejmuje środki służące do ochrony budynków lub ich części przed działaniem wody i czynników atmosferycznych. Obejmują one hydroizolację dachów, fasad, budynków, zbiorników oraz oczek wodnych za pomocą takich materiałów, jak membrany EPDM, bitumiczne membrany dachowe, membrany dachowe z płynnego tworzywa sztucznego, membrany dachowe z tworzywa sztucznego itp.

WPŁYW PROMIENIOWANIA UV

Emitowane przez słońce promieniowanie UV-A i UV-B dociera do powierzchni ziemi oraz dachów. Silne promieniowanie UV może rozdzielać związki chemiczne, co powoduje uszkodzenia, kruszenie się i rozpad materiałów. Wysoka odporność membran dachowych EPDM na promieniowanie słoneczne jest więc szczególnie istotna dla zapewniania skutecznej ochrony hydroizolacyjnej powierzchniom, które są stale oraz – na skutek zmian klimatu – w coraz większym stopniu wystawione na działanie promieniowania słonecznego.

WULKANIZACJA

Proces wulkanizacji został opracowany przez Charlesa Goodyeara w 1839 r. Wulkanizacja to proces obróbki gumy, w wyniku którego staje się ona bardziej trwała i wytrzymała na działanie temperatury, ciśnienia oraz substancji chemicznych (siarka, nadtlenki). Mówiąc najprościej, proces wulkanizacji nadaje gumie większą elastyczność i twardość. Dzieje się tak również w przypadku produkcji syntetycznej gumy EPDM.

WYKORZYSTANIE WODY OPADOWEJ

Zrównoważone budynki są wyposażane w systemy gromadzenia wody opadowej, dzięki którym podlewanie roślin lub spłukiwanie toalety odbywa się bez użycia cennej wody pitnej. Warzywa mogą być w sposób bezpieczny podlewane za pomocą deszczówki spływającej z powierzchni dachów zabezpieczonych wodoodpornymi membranami EPDM. Z uwagi na brak zawartości w EPDM plastyfikatorów, herbicydów oraz pestycydów do wody nie przedostają się żadne zanieczyszczenia. 

ZAGĘSZCZENIE TKANKI MIEJSKIEJ

Zagęszczenie tkanki miejskiej w procesie rozwoju ośrodków miejskich coraz bardziej zyskuje na znaczeniu jako zrównoważona alternatywa wobec zjawiska rozlewu miast i jako proces prowadzący do uszczelnienia środowiska. W tym celu już istniejące obszary zabudowane są wzbogacane o dodatkową przestrzeń mieszkalną i usługową, np. poprzez dodawanie kolejnych kondygnacji lub nowych funkcji. W celu optymalizacji oceny cyklu życia oraz zminimalizowania negatywnego wpływu prac budowlanych na lokalnych mieszkańców zalecane jest wykorzystanie nisko-emisyjnych, szybkich w instalacji materiałów budowlanych. W przypadku prowadzenia prac budowlanych na istniejących konstrukcjach konieczne jest również zwrócenie szczególnej uwagi na zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych.

ZAPOBIEGANIE EMISJOM PRZEMYSŁOWYM

Redukcja szkodliwych dla środowiska emisji przemysłowych wpisuje się w trend ekologicznego budownictwa zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. Hydroizolacja płaskich pokryć dachowych wymaga stosowania materiałów niezawierających plastyfikatorów ani innych szkodliwych substancji, które mogłyby wyciekać, jak również wdrażania nisko-emisyjnych metod instalacji.

ZIELONE BUDOWNICTWO

Międzynarodowy termin określający holistyczne i zrównoważone budownictwo, dzięki któremu przemysł budowlany przyczynia się do ochrony równowagi ekosystemu. Zasadą przewodnią tego rozwiązania jest ograniczenie zużycia zasobów oraz szkodliwego wpływu budynku na środowisko, jak również wydłużenie cyklu życia budynku i okresu użytkowania, a także poprawa jakości życia i pracy jego mieszkańców. Na świecie obowiązują różne normy dotyczące zielonych budynków.

ZMĘCZENIE MATERIAŁU

Pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak obciążenie mechaniczne lub chemiczne, temperatura, warunki pogodowe itp. właściwości materiałów mogą ulegać powolnym zmianom w procesie ich starzenia się, co prowadzi do częściowej lub całkowitej utraty ich pierwotnej funkcji. Niektóre materiały hydroizolacyjne mogą z czasem stać się kruche, łamliwe i utracić odporność na działanie wody. Nie dotyczy to membran EPDM, które, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Południowoniemieckie Centrum Tworzyw Sztucznych (SKZ), nie wykazują praktycznie żadnych śladów zmęczenia nawet po 50 latach użytkowania.

Patrz SKZ >

ZMIANY KLIMATU

Zmiany klimatu stawiają przed systemami hydroizolacji dachowych nowe wyzwania. Z jednej strony w celu walki z nimi opracowuje się nowe materiały i metody przetwarzania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Z drugiej zaś strony, w obliczu powstających w ich konsekwencji ekstremalnych warunków pogodowych i nietypowych zjawisk atmosferycznych (np. intensywnych opadów, burz, dużych upałów w lecie, większej wilgotności w zimie) konieczne jest wytwarzanie materiałów o znacznie większej trwałości.

Patrz EKSTREMALNE ZJAWISKA POGODOWE >

ZNISZCZENIE

W przypadku wystawienia na działanie gwałtownych zmian temperatur lub ekstremalnie niskich temperatur membrany dachowe z tworzyw sztucznych mogą ulec zniszczeniu. W takich warunkach występują duże naprężenia materiału, w wyniku których dochodzi do jego pęknięć i uszkodzeń. Ryzyko to nie dotyczy membran EPDM, ponieważ kauczuk EPDM jest trwale odporny na działanie temperatur w zakresie od –40 do + 120°C.

ZRÓWNOWAŻONE BUDOWNICTWO