Przygotuj na wiosnę swój dach z membrany EPDM

Zima się skończyła i dni są coraz cieplejsze. Wiosna to idealna pora roku, aby zaplanować dokładną kontrolę dachu pod kątem ewentualnych uszkodzeń powstałych zimą. Można wtedy skorzystać z dłuższych dni i dokonać niezbędnych napraw, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo i funkcjonalność dachu. Warto pamiętać, że przez cały rok dach jest pierwszą linią ochrony budynków przed warunkami atmosferycznymi i należy zawsze utrzymywać go w dobrym stanie.

Ilekroć nasz klient rozważa kontrolę dachu, zdecydowanie zalecamy mu kontakt z naszymi licencjonowanymi wykonawcami Elevate. Zostali oni przez nas odpowiednio przeszkoleni i mają nie tylko fachową wiedzę z zakresu kontroli dachów, ale również mogą wskazać odpowiednie praktyki i procedury bezpieczeństwa oraz zapewnić, że kontrola przebiegnie sprawnie i efektywnie, aby klienci mogli poświęcić więcej czasu na czerpanie przyjemności ze słonecznych dni.

Jak zatem przeprowadzić kontrolę płaskiego dachu z membrany EPDM? Oto najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę:

USUNIĘCIE ZANIECZYSZCZEŃ I ZATORÓW

Najpierw trzeba sprawdzić, czy rynny i wpusty są drożne, a na dachu nie ma żadnych zanieczyszczeń. Po długiej zimie zanieczyszczenia, takie jak uschnięte liście, mogą zatykać rynny, a nawet zbierać się w niektórych miejscach i negatywnie wpływać na właściwości dachu. Zawsze trzeba udrożnić wszystkie zatkane otwory, w przeciwnym razie woda nie będzie prawidłowo odprowadzana z dachu i mogą tworzyć się na nim kałuże przyczyniające się do powstawania zapór lodowych lub zawilgocenia dachu, co może niekorzystnie oddziaływać na warstwę izolacyjną znajdującą się pod membraną dachową.

SPRAWDZENIE MEMBRANY DACHOWEJ POD KĄTEM USZKODZEŃ

Następnie trzeba upewnić się, że membrana dachowa nie jest uszkodzona. Coraz częstsze i coraz bardziej intensywne gradobicia mogą być w tym kontekście szczególnie szkodliwe, należy zatem sprawdzić, czy membrana nie uległa przebiciu lub innego rodzaju uszkodzeniu. Warto pamiętać, że nasza membrana dachowa RubberGard EPDM jest w tym przypadku wyjątkowo odporna na przebicia i wystarczająco elastyczna, aby absorbować uderzenia. W razie ewentualnego uszkodzenia można ją jednak łatwo naprawić. Membrana ta jest również idealnym materiałem w projektach renowacyjnych i może być stosowana bezpośrednio na istniejące pokrycie dachowe. Stanowczo zalecamy zlecenie takiej kontroli licencjonowanym wykonawcom Elevate, którzy zapewnią wysoką jakość instalacji.

ZALEGAJĄCA WODA

Inną istotną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest obecność na dachu zalegającej wody. W przypadku ekstremalnych warunków pogodowych, takich jak ulewny deszcz lub intensywny śnieg, nadmierne ilości wody mogą zbierać się w różnych miejscach na dachu. Należy szybko rozpoznać taki problem, ponieważ powstałe kałuże mogą stać się śliskie i stworzyć niebezpieczną strefę dla osób pracujących na dachu, a także mogą spowodować przecieki, jeśli będą zbyt długo utrzymywać się w danym miejscu. Zastoiny takie mogą również wpływać na inne elementy dachu i przyspieszać ich degradację.

LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ NAPRAWIAĆ

Na koniec należy pamiętać, że liczy się czas i działania prewencyjne. Warto wykorzystać dłuższe i cieplejsze wiosenne dni, aby skontrolować dach i wykonać na nim ewentualne prace konserwacyjne. Im dłuższa zwłoka, tym większe prawdopodobieństwo, że na dachu pojawią się poważniejsze problemy, które mogą potencjalnie doprowadzić do przecieków i powstania znacznie większych szkód w budynku, a tym samym do wzrostu kosztów naprawy. Lepiej jest zatem podjąć kilka prostych działań zapobiegawczych, niż poświęcać mnóstwo czasu i pieniędzy na całkowitą renowację dachu. Profesjonalna instalacja wysokiej jakości produktów i odpowiednie działania prewencyjne, to klucz do zapewnienia, że dach będzie sprawował się zgodnie z oczekiwaniami przez cały rok.