Izolacja to najbardziej praktyczny i opłacalny sposób poprawy efektywności energetycznej budynku. Dzięki niej latem jest w nim chłodniej, a zimą cieplej, co przekłada się na znaczne oszczędności kosztów ogrzewania i chłodzenia. Przyczynia się również do zmniejszenia poziomu hałasu.
Poliizocyjanurowe panele izolacyjne (PIR) to sztywne elementy izolacyjne składające się z wykonanego z pianki o zamkniętych komórkach rdzenia laminowanego obustronnie odpowiednią warstwą wierzchnią. Jednymi z najbardziej wydajnych paneli izolacyjnych dostępnych na rynku są panele PIR, które cechują się najwyższą sprawnością cieplną w przeliczeniu na milimetr. Oznacza to, że cienkie i lekkie panele PIR mogą zapewnić poziom izolacji odpowiadający poziomowi zapewnianemu przez inne, grubsze i cięższe produkty izolacyjne.
W porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi panele PIR zapewniają równie wysoki współczynnik izolacji przy cieńszych panelach. W rezultacie w budynku można zapewnić więcej przestrzeni do życia i pracy.
Panele izolacyjne PIR działają optymalnie niezależnie od wymagań w zakresie ogrzewania lub chłodzenia. Zapewniają maksymalną wygodę w danym środowisku życia lub pracy, utrzymując w pomieszczeniach zdrową i stabilną temperaturę. Cecha ta sprawia, że są idealnym wyborem dla różnych stref klimatycznych.
Dzięki wysokiej wytrzymałości na ściskanie i zamkniętej strukturze pianki panele PIR zachowują swoje właściwości cieplne przez długi czas, co czyni je niezwykle trwałym rozwiązaniem. Poprawnie położone, wytrzymają przez cały okres eksploatacji budynku.
Panele izolacyjne PIR są lekkie i dają się łatwo przycinać do różnych rozmiarów. Są ponadto bezpieczne w obsłudze oraz nie mają ostrych krawędzi ani drażniących, luźnych włókien. Podczas montażu nie ma zatem potrzeby noszenia dodatkowego sprzętu ochronnego takiego jak maski.
Panele izolacyjne PIR potrzebują do swojej produkcji mniej energii niż inne produkty izolacyjne. Są również lżejsze i bardziej energooszczędne, a ich sprawność pozostaje stała i nie pogarsza się z upływem czasu. Po zakończeniu okresu eksploatacji można je poddać recyklingowi.
Panele PIR nie tlą się, nie topią ani nie kapią. Po wystawieniu na działanie otwartego ognia twardnieją i zwęglają się, nie sprzyjając rozprzestrzenianiu się ognia.