Zielone i słoneczne dachy zyskują popularność w Europie

Instalowanie systemów fotowoltaicznych i zielonych dachów jest rosnącym trendem w Europie, a wiele gmin wprowadza nawet obowiązek ich stosowania w nowych budynkach. Membrany dachowe Firestone stanowią niezawodne i trwałe rozwiązanie dla tego typu zastosowań.

We Francji nowe prawo ogłoszone na początku tego miesiąca stanowi, że płaskie dachy nowo budowanych obiektów komercyjnych i przemysłowych, magazynów, niepublicznych hangarów podlegających komercyjnej eksploatacji oraz nowych publicznie dostępnych zadaszonych parkingów o powierzchni ponad 1000 m² muszą być pokryte systemami solarnymi lub dachami zielonymi. Zgodnie z tym nowym prawem pokryte musi być co najmniej 30% powierzchni dachu.

Francja dołącza w ten sposób do rosnącego trendu w całej Europie, w ramach którego montaż zielonych dachów i/lub systemów fotowoltaicznych staje się obowiązkowy, aby osiągnąć cele wydajności energetycznej i przyczynić się do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia.

Zielony dach nie tylko oczyszcza powietrze, ale również ma działanie izolacyjne, co oznacza, że do ogrzewania lub chłodzenia budynku potrzeba mniej energii. Pomaga on również złagodzić efekt miejskiej wyspy ciepła, czyli stan, w którym miasta pochłaniają i zatrzymują ciepło w większym stopniu niż obszary wiejskie. Zarządzanie wodą burzową jest również bardzo ważnym aspektem systemów zielonych dachów. W sytuacjach nadmiernych opadów zielone dachy wchłaniają pewną ilość wody deszczowej, a następnie powoli ją uwalniają, minimalizując ryzyko powodzi.

Instalacje solarne i fotowoltaiczne (PV) muszą działać przez co najmniej 20 lat, dlatego wymagają trwałego systemu dachowego, który pozostanie w dobrym stanie i który wytrzyma ewentualny ruch na dachu związany z konserwacją paneli słonecznych.

Gama membran dachowych Firestone doskonale nadaje się do tego typu zastosowań. Są one kompatybilne z ekstensywnymi dachami zielonymi i można je łatwo połączyć z każdym rodzajem instalacji fotowoltaicznej. Pozwalają również na zbieranie wody deszczowej. Ich doskonała odporność na warunki atmosferyczne i penetrację korzeni oraz zdolność do wytrzymywania bardzo wysokich i bardzo niskich temperatur przekłada się na rozwiązanie dachowe o wyjątkowej trwałości.

Dowiedz się więcej o systemach dachowych Firestone.