Dziesięć wskazówek dotyczących krycia dachów w niskich temperaturach

Nadchodzi zima! Chociaż nadal możliwe jest wykonywanie prac dekarskich, jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas pracy w niskich temperaturach.

1. Ogrzej się! Wydaje się to oczywiste, ale upewnij się, że masz dobrą ochronę przed zimnem. Jest takie skandynawskie powiedzenie, które mówi: „Nie ma czegoś takiego jak zła pogoda, jest tylko nieodpowiednie ubranie”.

2. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Ryzyko wypadku wzrasta przy zimnej pogodzie z powodu lodu, śniegu, mniejszej ilości światła dziennego itp. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas chodzenia po dachu.

3. Jak rozpoznać, że jest za zimno na krycie dachu? Jeżeli temperatura jest niższa niż 4ºC, lub na dachu jest dużo śniegu lub lodu, należy zachować ostrożność i postępować zgodnie z zaleceniami podanymi poniżej.

4. Panele membranowe EPDM i TPO zwykle odprężają się w ciągu 30 minut od ułożenia. Montaż w niskiej temperaturze wydłuża ten czas oczekiwania. Ponadto, jeśli na membranie występują fałdy, ich rozproszenie zajmie więcej czasu.

5. Membrany TPO stają się bardziej sztywne w niskich temperaturach. Aby pomóc im się rozluźnić, należy usunąć zewnętrzną folię i pozostawić rolkę na słońcu tak długo jak to możliwe na początku dnia instalacji. Umożliwi to ciemniejszej dolnej warstwie membrany wchłonięcie jak największej ilości ciepła i zwiększy elastyczność membrany.

6. Niskie temperatury zmieniają właściwości fizyczne klejów, uszczelniaczy, podkładów i powłok. Ciepłe obszary magazynowe (w temperaturze pokojowej) są wymagane, aby utrzymać je w temperaturach użytecznych. Ilość materiałów wnoszonych na dach powinna być ograniczona i przechowywana w izolowanych skrzyniach, ewentualnie z wewnętrznym źródłem ciepła.

7. Kiedy materiały płynne są zimne, ich lepkość wzrasta, co może powodować oddzielanie się rozpuszczalników i ciał stałych. Takie oddzielenie może utrudnić mieszanie i dozowanie. Materiały z magazynu należy przenosić na dach tylko na 1 do 4 godzin przed zastosowaniem.

8. Czasy schnięcia klejów, podkładów i uszczelniaczy zależą od warunków otoczenia. Mroźna pogoda wydłuża czas ich schnięcia. Aby sprawdzić, czy są odpowiednio suche, wykonaj testy dotknięcia i popchnięcia, dotykając powierzchni czystym, suchym palcem. Klej lub podkład powinien wydawać się lepki, ale nie powinien przyczepiać się do palca.

9. W niskich temperaturach występuje wysokie ryzyko kondensacji. Zawsze zalecamy wykonanie połączenia testowego w celu określenia przydatności połączenia i przyczepności. Powierzchnie muszą być suche i wolne od wszelkich zanieczyszczeń przed nałożeniem.

10. Jeśli jest zbyt zimno, aby pracować na dachu, może weźmiesz udział w jednym z naszych seminariów? Sezon zimowy to idealna pora, aby szlifować swoje umiejętności i zdobywać nowe!