GRUPA LAFARGEHOLCIM NABĘDZIE FIRMĘ FIRESTONE BUILDING PRODUCTS OD GRUPY BRIDGESTONE AMERICAS

Przejęcie lidera branży komercyjnych pokryć dachowych i przegród zewnętrznych w celu zapewnienia mu pozycji umożliwiającej dalszy rozwój
Kamień milowy w procesie transformacji LafargeHolcim w globalnego lidera w dziedzinie innowacyjnych i zrównoważonych materiałów i rozwiązań budowlanych
Wzmocnienie największego rynku LafargeHolcim — USA, gdzie roczna sprzedaż przekroczy 6 mld USD
Plany ekspansji w Europie i Ameryce Łacińskiej w celu zdobycia pozycji światowego lidera w dziedzinie płaskich pokryć dachowych
Sprzedaż umożliwi grupie Bridgestone wzmocnienie inwestycji w opony oraz szybki rozwój działalności w zakresie rozwiązań dla mobilności

Grupa LafargeHolcim podpisała umowę przejęcia Firestone Building Products (FSBP), lidera w dziedzinie komercyjnych rozwiązań dachowych i przegród budowlanych z siedzibą w Stanach Zjednoczonych (USA), ze sprzedażą netto w 2020 roku (szacunkowo) na poziomie 1,8 mld USD i EBITDA w wysokości 270 mln USD. To przejęcie jest kamieniem milowym w transformacji LafargeHolcim w kierunku osiągnięcia pozycji globalnego lidera w dziedzinie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych.

Transakcja ta jest wyceniana na 3,4 mld USD i zostanie sfinansowana gotówką i długiem, przy utrzymaniu długu netto poniżej 2x. Synergie w wysokości 110 mln USD rocznie są spodziewane w ciągu dwóch lat od zakończenia transakcji, co ma nastąpić w drugim kwartale. Przejęcie będzie miało wpływ na zysk na akcję (EPS) od pierwszego roku.

Jan Jenisch, dyrektor generalny LafargeHolcim: „Cieszę się, że wchodzimy w bardzo atrakcyjny segment pokryć dachowych. Dzięki Firestone Building Products wzmacniamy nasz największy rynek, USA, a jednocześnie budujemy globalną platformę wzrostu i innowacji dla firmy. Dzisiejszy kamień milowy jest strategicznym krokiem na naszej drodze do zostania globalnym liderem w dziedzinie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych, aby budować świat, który pracuje dla ludzi i planety. Mam wielki szacunek dla wysokiej klasy przywództwa i wiedzy zespołu Firestone Building Products i z niecierpliwością czekam na przyjęcie ich do rodziny LafargeHolcim.

Paolo Ferrari, prezes, dyrektor generalny i operacyjny Bridgestone Americas: „Ta transakcja stworzy nowe możliwości rozwoju dla Firestone Building Products i pozwoli Bridgestone skupić zasoby na dalszych inwestycjach w biznes oponiarski firmy oraz szybko rozwijający się biznes rozwiązań mobilnych. Podobnie jak Bridgestone, LafargeHolcim jest globalną firmą o silnej pozycji finansowej i prężnie rozwijającej się kulturze. Wiemy, że będą oni bardzo dbać o pracowników i klientów Firestone Building Products oraz zapewnią rozwój i sukces firmy przez wiele kolejnych lat.

Taylor Cole, prezes Firestone Building Products: „Dzisiejszy dzień to wielka chwila dla zespołu Firestone Building Products, ponieważ cieszymy się, że staniemy się częścią globalnego lidera w dziedzinie materiałów i rozwiązań budowlanych. Razem jesteśmy w doskonałej pozycji, aby przyspieszyć nasz rozwój dzięki połączeniu zaawansowanych technologii i know-how Firestone Building Products z globalną skalą i zasięgiem LafargeHolcim”.

Założona w 1980 roku firma Firestone Building Products (FSBP) jest jednostką biznesową Bridgestone Americas i częścią Bridgestone Corporation z siedzibą w Tokio, globalnego lidera dostarczającego opony i rozwiązania w zakresie zrównoważonej mobilności, które tworzą wartość dla społeczeństwa i klienta. Przejęcie FSBP wzmocni największy rynek LafargeHolcim, USA, ustanawiając nowy profil wzrostu, osiągający 6 mld USD rocznej sprzedaży netto. Bazując na silnym wzroście organicznym FSBP, LafargeHolcim zamierza wzmocnić swoją pozycję lidera dzięki możliwościom sprzedaży krzyżowej i dalszym przejęciom. LafargeHolcim zamierza również szybko zglobalizować swoją działalność, wykorzystując posiadaną bazę w Europie i Ameryce Łacińskiej. Trendy urbanizacyjne przyspieszają rozwój rynku dachów płaskich, którego wartość szacuje się obecnie na około 50 mld USD na całym świecie. Wchodząc na ten atrakcyjny nowy rynek, LafargeHolcim zapewni ponadrynkowy wzrost, napędzany przez innowacyjne technologie i markę. Skorzysta również z pozycji FSBP w dynamicznie rozwijającym się segmencie napraw i renowacji, który obecnie stanowi większość sprzedaży firmy. Ponieważ do 60% energii w budynkach jest tracone przez dachy, FSBP odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu tego procesu dzięki swoim wiodącym w branży technologiom, w tym chłodnym dachom oraz systemom izolacji i hydroizolacji. Ponadto zielone dachy przyczyniają się do bardziej zrównoważonego środowiska miejskiego. Technologie te uzupełniają rozwiązania LafargeHolcim w zakresie zrównoważonego budownictwa, od zielonego betonu ECOPact po oznakowanie ekologiczne EcoLabel, przyspieszając realizację zobowiązania firmy do osiągnięcia zerowego bilansu netto. Dzięki temu przejęciu LafargeHolcim powiększy swoją sieć o 15 zakładów produkcyjnych, 1800 punktów dystrybucji oraz trzy laboratoria badawczo-rozwojowe. Po sfinalizowaniu sprzedaży siedziba FSBP nadal będzie się mieścić w Nashville w stanie Tennessee, a wszyscy pracownicy FSBP w liczbie 1900 przejdą do LafargeHolcim.