Bezpieczne stosowanie diizocyjanianów

Rozporządzenie REACH (UE) 2020/1149, opublikowane 3 sierpnia 2020 r., zawiera nowe ograniczenia dotyczące etykietowania produktów i wymagań szkoleniowych dla użytkowników profesjonalnych i przemysłowych w celu zmniejszenia ryzyka możliwego uczulenia dróg oddechowych lub skóry w wyniku narażenia na diizocyjaniany, powszechnie obecne w niektórych produktach poliuretanowych.

Czym są diizocyjaniany?

Diizocyjaniany to rodzina związków chemicznych wykorzystywanych do produkcji materiałów poliuretanowych, takich jak pianki, kleje, powłoki, uszczelniacze itp. Charakteryzują się dwoma izocyjanianowymi grupami funkcyjnymi (-N=C=O) w ramach ich struktury chemicznej i charakteryzują się wysoką reaktywnością na nukleofile. Najbardziej znane diizocyjaniany to diizocyjanian difenylometanu (MDI), diizocyjanian toluenu (TDI) i diizocyjanian heksametylenu (HDI).

Jakie zagrożenia dla zdrowia są związane z diizocyjanianami?

Diizocyjaniany są uznawane za substancje uczulające drogi oddechowe kategorii 1 (zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM (WE) 1272/2008), które mogą wywoływać astmę zawodową u osób wcześniej nieuczulonych i gwałtownie nasilać objawy astmy u osób już uczulonych, przy czym w takich przypadkach nie występuje bezpieczny poziom stężenia. Opary i aerozole izocyjanianu mogą powodować podrażnienie oczu, nosa i gardła, łzawienie, uczucie ucisku, pieczenie w tchawicy lub trudności w oddychaniu, tak jak w przypadku astmy. Mogą również powodować podrażnienie skóry i prowadzić do uczulenia skóry z towarzyszącym zapaleniem skóry.

Co nowego w rozporządzeniu REACH (UE) 2020/1149?

Władze europejskie przyjęły nowe ograniczenia dotyczące diizocyjanianów zgodnie z przepisami REACH. Ograniczenie ma chronić przed niebezpiecznym postępowaniem z diizocyjanianami, ale nie ogranicza dostępności produktów na rynku.

Które produkty Elevate zawierają diizocyjaniany?

Następujące produkty Elevate zawierają pewną ilość diizocyjanianów (ponad 0,1%) i dlatego podlegają nowemu rozporządzeniu REACH (UE) 2020/1149: I.S.O. Twin Pack Insulation Adhesive i Pourable Sealer S-10.

Jakie konsekwencje wynikają z nowego rozporządzenia w przypadku korzystania z produktów Elevate?

Wprowadzanie na rynek produktów, które zawierają więcej niż 0,1% diizocyjanianów jest dozwolone, ale wymaga zmian na etykietach tych produktów, aby wyraźnie określić obecność diizocyjanianów. Nowe rozporządzenie stanowi również, że od 24 sierpnia 2023 r. wszyscy użytkownicy profesjonalni i przemysłowi muszą przejść odpowiednie szkolenie zanim będą mogli używać tych produktów do celów przemysłowych lub profesjonalnych.

Kto będzie musiał przejść szkolenie w zakresie bezpiecznego stosowania diizocyjanianów?

Szkolenie w zakresie bezpiecznego stosowania diizocyjanianów jest wskazane dla wszystkich pracowników i osób samozatrudnionych, którzy mają kontakt z produktami Elevate lub jakimikolwiek innymi produktami zawierającymi diizocyjaniany, będącymi składnikami innych substancji, obecnymi w mieszaninach do zastosowań przemysłowych lub profesjonalnych, lub którzy nadzorują takie zadania. Przez kontakt rozumiemy wszystkie zadania dotyczące obsługi otwartych pojemników lub aplikacji produktu.

Kto zapewnia takie szkolenie?

Szkolenie zostanie przeprowadzone przez eksperta ds. bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), który wcześniej uzyskał odpowiednie kompetencje w ramach odpowiedniego szkolenia zawodowego. Aby ułatwić i przyspieszyć realizację tego szkolenia dla pracowników, Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Spoiw i Mas Uszczelniających (ang. European Adhesives and Sealants Industry Association, FEICA), we współpracy z europejskimi stowarzyszeniami producentów izocyjanianów ISOPA i ALIPA, przygotowało internetową platformę szkoleniową www.safeusediisocyanates.eu. Za pośrednictwem platformy można również zakupić materiały szkoleniowe dla organizacji, które zamierzają samodzielnie przeprowadzić takie szkolenie.

W przypadku wyżej wymienionych produktów Elevate, minimalnym wymaganiem jest udział w module szkolenia online 049 (Spoiwa i masy uszczelniające: zastosowania profesjonalne / podłogi i hydroizolacje), który można znaleźć na stronie www.safeusediisocyanates.eu. Szkolenie jest dostępne w wielu językach i wiąże się z niewielkimi kosztami. Moduł szkolenia online 049 trwa około 40 minut i aby go ukończyć, należy pomyślnie zaliczyć test w formie kwestionariusza. Ważność dostarczonego certyfikatu wynosi 5 lat.